Yatırım yapmaya başla!

Apple: “Trump’ın 200 Milyar Dolarlık Çin Tarifeleri Şirkete Zarar Verecek”

Apple, Trump’ın Çin mallarına getireceği 200 milyar dolarlık tarifelerin şirkete zarar vereceğini açıkladı. Detaylar haberimizde;
Apple: “Trump’ın 200 Milyar Dolarlık Çin Tarifeleri Şirkete Zarar Verecek”

Apple, Trump’ın Çin mallarına getirmeye hazırlandığı 200 milyar dolarlık verginin şirkete zarar vereceğini açıkladı. Söz konusu verginin, Apple Watch ve AirPod’ların yanı sıra bir dizi ürünü etkileyeceğini bildiren Apple’ın Çin kaygıları dikkat çekti.

Aylar önce çıkan haberlerde de ABD – Çin ticaret savaşından etkilenecek en büyük şirketin Apple olduğu söylenirken, şirketin açıklaması ve açıklamanın ardından hisselerinde düşüş yaşanması durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketi olan ABD’li teknoloji devi, ABD Ticaret Temsilciliği’ne gönderdiği mektupla gündeme geldi.

Apple ABD Ticaret Temsilciliği'ne MektupMektupta Trump’ın Çin ürünlerine getirmeye hazırlandığı 200 milyar dolarlık tarifelerin Apple Watch, AirPods, Apple Pencil gibi bir dizi ürünü etkileyeceği, sonuç olarak da tüketicilerin Apple için daha fazla ödeme yapmaları gerekeceği belirtildi. Teorik olarak, Apple’ın etkileyici marjları, kar ve nakit akışı artan maliyetlerin bir kısmını karşılayabilirken şirketin son çeyrekte 53.3 milyar dolarlık satıştan 11.5 milyar dolar kazandığı hatırlatıldı.

İlaveten, dünyanın en büyük halka açık şirketinin son 22 çeyreğin 21’inde Wall Street’in beklentilerini aştığı aktarıldı.

Apple Trump'ın 200 Milyar Dolar Değerinde Vergilerine Karşı Çıkıyor Apple, mektubunda tarifelerin maliyetleri ne kadar artıracağı yönünde herhangi bir tahmin yapmazken; “Önlemleri yeniden gözden geçireceğinizi ve ABD ekonomisi ile ABD tüketicisini hiç olmadığı kadar güçlü ve sağlıklı bırakan başka çözümler bulmak için çalışacağınızı umuyoruz” dedi.

Diğer taraftan, Apple CEO’sunun daha önce de Trump’ın tarifeleri ekonomiyi ve tüketiciyi kötü etkileyebilir şeklinde açıklama yaptığı ifade edildi. Açıklamasında tarifelerin Apple’a henüz vermediğini söyleyen Cook, buna rağmen etkilerin nihayetinde doğrudan ya da dolaylı olarak hissedileceğini söylemişti.

Mektup hakkında açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters, ABD Ticaret Temsilciliği’nin önerilen ek tarifeler ilişkin kamuya açık bildiri m ve yorum döneminin Perşembe günü sona erdiğini vurguladı. Tüm bunların yanı sıra, Apple hisselerinin Cuma günü % 1’lik düşüşle kapanış yaptığı, tedarikçilerinden Skywords’un % 1.3, Cirrus Logic’in ise % 2.3 oranında düşüş yaşadığı görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum