Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Tim Cook Liderliğindeki En Büyük Hatası Netflix’i Satın Almaması

Sektörün önde gelen stratejistlerinden Daniel Ives, Apple’ın Tim Cook liderliğindeki en büyük hatasının Netflix’i devralmaması olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Apple’ın Tim Cook Liderliğindeki En Büyük Hatası Netflix’i Satın Almaması

Sektörün önde gelen stratejistlerinden Daniel Ives, Cuma günü verdiği bir demeçte Apple’ın Tim Cook liderliğindeki en büyük hatasının, Netflix’i devralmaması olduğunu söyledi. Wedbush’ta hisse senedi araştırma direktörü olan Daniel Ives, Apple’ın iPhone döneminden bu yana en karanlık bölümü ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Yine de Apple’ın hizmetleriyle ilgili iyimser düşündüklerini belirterek; “gelecek birkaç çeyrek zorlu bir mücadele olacak fakat biz 2019’da Apple için trilyon dolarlık bir piyasa değeri öngörüyoruz” dedi. Teknoloji devinin yeni bir büyüme aşamasına geçmek için Apple’ın hizmet teklifine yatırım yapması gerektiğini de vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

“İçeriğe ihtiyacın var, o motorda yakıt lazım. Orijinal içerikten ve video içeriğinden yoksunlar bu nedenle 2019’da Apple’ın büyük bir film stüdyosu alacağına inanıyoruz.”

Apple 2019 Büyük Bir Film Stüdyosu Alacak “Potansiyel olarak Sony, Lionsgate, A24 hakkında konuştuk, bununla birlikte Netflix’in yanında bir CBS veya Viacom da potansiyel olarak hala masada çünkü hizmetler işletmesini yönetmenin anahtarı budur.” diyen Daniel Ives, Tim Cook yönetimi devraldığından bu yana Apple’ın en büyük stratejik hatasının Netflix’i satın almaması olduğunun üzerini çizdi. Ve Netflix’le ilgili görüşünü; “yapmaları gereken anlaşma buydu çünkü içeriğe bağlı” ifadeleriyle açıkladı.

Burada Apple’ın Nisan ayında cihaz sahipleri için ücretsiz orijinal içerik sunacak olan kendi streaming servisini başlatmayı planladığı hatırlatıldı.

Apple Nisan Kemdi Streaming Servisi Başlatacak Kaynaklardaki bilgilere göre Apple’ın streaming servisinin diğer yapım stüdyolarının yanı sıra CBS ve Viacom’dan içerikleri bulundurması bekleniyordu. Öte yandan geçen hafta konuyla ilgili görüş bildiren JP Morgan analisti Samik Chatterjee, Apple’ın bir içerik yaratıcısı olarak pozisyonunu güçlendirmek için Netflix’i edinmesi gerektiğini şu sözlerle savunmuştu: “Netflix’in orijinal içeriğin yanı sıra kendisini içerik kaynaklarından ayıran özellikleriyle iş düzeyinde lider konuma en iyi şekilde uygun olduğunu düşünüyoruz.”

JP Morgan analisti ayrıca bu alanda en başarılı oyuncuyu edinmenin bir değeri olduğunu ve küçük bir oyuncu işe kopya etmenin zor olduğunu dile getirmişti.

Apple Netflix Satın Almalı Yorumları Ne var ki ARK Invest’in CEO’su ve CIO’su olan Cathie Wood, Chatterjee’nin önerisine katılmadığını açıklamıştı. Apple’ın inşa etmesi gerektiğini, içeriğini kesinlikle video olarak güncellemesi gerektiğini söyleyen Wood, ancak Netflix’in bunu yapmak için iyi bir yol olmadığını kaydetmişti.

Netflix’in platformlar açısından yatay olduğunu ve Android’de Samsung’da olduğunu hatırlatan Wood; “ne yapacaklar, bu müşterileri kayıp mı edecekler, bu bana hiç mantıklı gelmiyor” demiş, Apple’ın kendi kütüphanesini oluşturmak için 50 milyar dolar harcadıysa bir satın alma yapmadan mevcut streaming platformlarıyla rekabet edebileceğini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum