Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple Geliştiricilerin Tepkisini Çeken Gizlilik Sistemini Test Etmeye Başladı

Apple, iOS 14 ile beraber kullanıcı gizliliğine yönelik yeni sistemi test ediyor.
Apple Geliştiricilerin Tepkisini Çeken Gizlilik Sistemini Test Etmeye Başladı

ABD’li teknoloji devi mobil cihaz pazarında iPhone ve iPad modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Apple’ın geçmişten bugüne geliştirdiği ürünlerin gizlilik odaklı yapısıyla öne çıktığı biliniyor. Şirket ürünlerinin işletim sistemini de kendisi geliştiriyor ve veri güvenliğine ekstra önem veriyor. Geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 işletim sisteminin tanıtımı yapıldı.

Sonrasında ise iPhone 12 modelleri ile beraber yeni işletim sistemi kullanıcıların beğenisine sunuldu. Yeni iOS sürümünde geliştiricilerin tepkisini çeken bir gizlilik özelliği yer alıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulamalar üzerinde daha fazla söz sahibi oluyor. iOS 14.4 sürümünde test edilen özellik ile kullanıcılar uygulamaların veri toplamasını ve takip etmelerini engelleyebilecek.

Bu karar sosyal medya devi Facebook’un tepkisini çekmişti. İki taraf arasında gerginliğe neden olan gizlilik uygulamasından Apple’ın geri adım atmaya niyeti yok. Bazı kullanıcılar artık yeni gizlilik özelliği ile uyarı aldıklarını belirtiyor.

Apple Yeni Gizlilik Özelliğini Deniyor

Apple Yeni Gizlilik Özelliğini Deniyor

Apple, bir gizlilik önlemi olarak, iPhone ve iPad uygulamalarının geliştiricilerinin, kullanıcılardan kişiselleştirilmiş reklamcılık amacıyla diğer uygulamalar ve web sitelerindeki etkinliklerini takip etmeleri için önümüzdeki yılın başlarında izin istemelerini zorunlu kılacak. iOS 14.4 beta sürümünde kendisini gösteren bu özellik artık bazı kişiler tarafından erişilebilir durumda. iOS 14.3 kullanıcıları da bu özelliğe dair uyarılar aldıklarını belirtiyor.

Geçen hafta Facebook, Apple’ın yeni gizlilik sisteminin küçük işletmelere zarar vereceğini iddia etti ve bu hareketin gizlilikten çok karla ilgili olduğunu iddia etti. Facebook tepkisini gazeteye verdiği tam sayfa ilan ile göstermişti. Apple ise kullanıcıların kontrolü ve şeffaflığı hak ettiğini düşünüyor.

Teknoloji devi açıklamasında, “Bunun kullanıcılarımızın güvenliği için basit bir karar olduğuna inanıyoruz. Kullanıcıların verilerinin ne zaman toplandığını, diğer uygulamalar ve web siteleri arasında ne zaman paylaşıldığını bilmeleri gerektiğini ve buna izin verme seçeneğine sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Apple aslında uygulamaların kullanıcılardan veri toplamasını tam olarak engellemiyor. Ancak bunun kullanıcılara bildirilmesini ve izin alınmasına imkan sağlıyor. iOS 14 kararlı sürümün yayınlanması ile beraber bu özelliğin tam olarak kullanıma sunulması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum