Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple’a Nefret Gruplarını Barındıran Telegram Nedeniyle Dava Açıldı

Apple iOS mağazasından Telegram’ı kaldırmaması nedeniyle aleyhine dava açıldı.
Apple’a Nefret Gruplarını Barındıran Telegram Nedeniyle Dava Açıldı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, sunduğu ürün ve servisler aracılığı ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu servislerin başında ise iOS uygulamalarına ev sahipliği yapan App Store geliyor. Şirket Android mağazası Play Store’a nazaran kendi mağazasında daha katı kurallar uygulaması ile biliniyor. Kuralları ihlal ettiği tespit edilen pek çok uygulama App Store’dan uzaklaştırılıyor.

Yazılım devi geçtiğimiz günlerde bu nedenle Parler adlı uygulamayı engellemişti. Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde açılan dava sonrası Apple böyle bir karar almak durumunda kalmıştı. Şirket aleyhine bu sefer mesajlaşma uygulaması Telegram nedeniyle böyle bir dava açıldı.

Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklik sonrası Telegram, kullanıcı sayısını hızla artırması ile öne çıktı. Ancak platformun kaldırılmasına yönelik dava, nefret içerikli grupları barındırması nedeniyle açıldı. Açılan davada App Store’dan bu uygulamanın kaldırılması isteniyor. Geçtiğimiz günlerde Telegram, nefret söylemi kullanılan kanalları engellemeye başladığı haberi ile gündeme gelmişti.

Telegram’ın App Store’dan Kaldırılması İsteniyor

Telegram’ın App Store’dan Kaldırılması İsteniyor

Geçtiğimiz günlerde ABD’de Trump yanlılarının gerçekleştirdiği kongre baskınının yankıları devam ediyor. Kasım ayındaki seçimleri kaybeden Trump, 6 Ocak’ta yaptığı açıklamalar ile ülkenin karışmasına neden oldu. App Store’da bulunan Parler uygulamasının bu olaylar öncesi organizasyonlara ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Bu nedenle uygulama App Store’dan kaldırılmıştı. Bağımsız bir güvenli internet komisyonu ise App Store’dan Telegram’ın kaldırılmasını bekliyor.

Telegram üzerinde pek çok konuya dair gruplar ve kanallar yer alıyor. Bu gruplar içerisinde nefret ve şiddet temalı içeriklerin yer aldığı belirtiliyor. Komisyon bu nedenle App Store’dan Telegram’ın kaldırılması için dava açtı. Bu gruplarda halkı tehdit etmek ve bir şeye zorlamak amacıyla faaliyetlere yer verildiği belirtiliyor.

Apple Adaletsiz Davranmakla Suçlanıyor

Apple Adaletsiz Davranmakla Suçlanıyor

Telegram’ın bu grupları kaldırmadığı ve suça izin verdiği ifade ediliyor. Aslında dava, Apple’a, benzer faaliyetler gerçekleştirdiği iddia edilen şifreli mesajlaşma uygulamasının platformdan kaldırılması amacıyla Telegram’ı yakından incelemeye zorluyor.

Mahkeme dosyalarına göre Telegram, Rus hükümeti ve bağlı Neo-Nazi ve beyaz milliyetçi gruplar için bir iletişim kanalı olarak kullanılıyor. ABD ve Avrupa’da yanlış bilginin yayılmasına neden oluyor. Ayrıca siyah karşıtı ve Yahudi karşıtı grupların Telegram yönetimi tarafından çok az veya hiç içerik denetimi olmadan Telegram’ı açıkça kullandığı suçlamasına da yer veriliyor.

Telegram’ın seçilmiş başkan Joe Biden’in göreve başlamasından önce aşırı şiddeti koordine etmek ve kışkırtmak için kullanıldığı iddia ediliyor. Dosyada bazı kullanıcıların, takipçilerini Washington’da ve ülke çapında sürpriz saldırılardan vazgeçirmek için çağrılarda bulunduğuna yer veriliyor.

Hem Parler’in kaldırılması hem de Epic Games’in popüler oyunu Fortnite’ın kuralları ihlal ettiği için kaldırıldığı hatırlatılıyor ve Telegram’a izin verilmesinin adaletsizlik olduğuna yer veriliyor. Koalisyon zarara uğrayan kişilere tazminat ödenmesini istiyor. Komisyonun açtığı davayla ilgili Apple cephesinden bir açıklama gelmedi. Açılan dava sonrası Telegram’ın App Store’daki akıbetinin ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum