Yatırım yapmaya başla!

Apple Rusya’ya Boyun Eğmedi: Telegram Güncellemesini Yayınladı!

Rusya’nın Telegram yasağıyla ilgili Apple’a yaptığı baskı sonuçsuz kaldı. Teknoloji devi uygulamanın güncellemesini AppStore’da yayınladı.
Apple Rusya’ya Boyun Eğmedi: Telegram Güncellemesini Yayınladı!

Bilindiği üzere popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, Nisan ayı içerisinde Rusya tarafından ani bir kararla yasaklanmıştı. Rusya’dan sonra İran’da da yasaklanacağı iddia edilen uygulamayla ilgili Rus yetkililer son olarak uygulamanın mağazalardan kaldırılması için harekete geçmişti.

Son olarak Telegram’ın CEO’su Pavel Durov, uygulamalarının Apple tarafından engellendiğini belirtmişti. Rusya’nın Telegram’ı engellemek için her türlü baskıyı yapmasıyla beraber, uygulamaya gelen güncellemeler bir süredir AppStore’da yayınlanmıyordu. Telegram CEO’su Durov ise bu sorunu çözmek için uğraştıklarını açıklamıştı.

Apple Geri Adım Attı

Rusya’nın Telegram’ın kullanımını tamamen engellemek için yapmış olduğu hamleler, Apple cephesinde sonuçsuz kalmış görünüyor. Durov’un Apple’dan bu tutuma son vermesini istemesi ve güncellemeleri AppStore’da yayınlamasını istemesi sonuç verdi.

Yapılan görüşmeler sonrasında teknoloji devi Apple geri adım atarak Telegram uygulamasının güncel sürümünü AppStore üzerinden kullanıcılara sundu. Yaşanan gelişmelerin ardından Telegram CEO’su Pavel Durov, kişisel Twitter hesabından Apple CEO’su Tim Cook için teşekkür içeren bir mesaj yayınladı.

Durov yaptığı açıklamada “Son zamanlardaki gecikmelere rağmen Telegram güncellemesini milyonlarca kullanıcıya ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.” diyerek Apple’ın yapmış olduğu hamleden duymuş olduğu memnuniyeti belirtti.

Telegram Bilgi Paylaşımını Reddetmişti

Telegram ile Rus yetkililer arasındaki gerilimin ilk fitili Nisan ayında ateşlenmişti. Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi, Telegram’dan şifreleme anahtarlarını ve bilgi paylaşımı talep etmişti. Şirket ise kullanıcılarının kişisel güvenliğini korumak adına Rus yetkililerden gelen bu talebe olumsuz karşılık vermişti.

Bu durum karşısında Rus hükumeti, milyonlarca kullanıcıya sahip olan Telegram’ı ülke genelinde engellemişti. Engellemeye rağmen kullanıcılar gerek VPN yoluyla gerekse uygulama mağazalarından edinebiliyordu. Bu durumun önüne geçmek isteyen Rusya’nın Apple’a yapmış olduğu baskı şu an için sonuçsuz kalmış görünüyor. Önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmeler olacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum