Yatırım yapmaya başla!

Apple Tedarikçisi Foxconn MicroLED Ekran Teknolojisine Odaklandı

Apple’a ürün desteği sağlayan Tayvanlı Foxconn, microLED ekran teknolojisi üzerinde çalışıyor. Şirketin yeni iPhone’ların ekranı için sipariş almak istediği belirtiliyor.
Apple Tedarikçisi Foxconn MicroLED Ekran Teknolojisine Odaklandı

Teknoloji devleri ürettikleri akıllı telefonlarda ekran teknolojisine büyük önem veriyor. Apple, iPhone ve iPad ürünleri için ekran üretimi yapmıyor. Ancak Samsung ve Foxconn’dan ürün tedariki sağlıyor. Yeni nesil iPhone’larda bilindiği üzere OLED teknolojisi ile üretilmiş ekranlar bulunuyor. Apple’dan büyük siparişler alan Tayvanlı üretici Foxconn ise yeni bir ekran teknolojisine odaklandı.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen raporlara göre Foxconn, microLED teknolojisine yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Uzmanlar microLED teknolojisinin OLED ekranlardan çok daha üstün olduğunu belirtiyor. Eğer çalışmalar planlandığı gibi giderse, önümüzdeki yıllarda çıkacak olan yeni iPhone modellerinde microLED ekranlara yer verilebileceği belirtiliyor.

Foxconn’dan MicroLED Atağı

Foxconn’dan MicroLED Atağı

Bilindiği üzere son yıllarda çıkan iPhone modellerinde OLED ekran bulunuyor. Foxconn ise bu ekranlardan daha iyisini üretmek için kolları sıvadı. Yeni nesil ekran teknolojisi ile aydınlatmanın daha verimli kullanıldığı ve pil tüketiminde büyük önemli tasarruf sağlandığı belirtiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere her bir LED özel olarak kontrol ediliyor. Arka aydınlatmaya ihtiyaç duyulmayan teknolojide daha zengin renk deneyimi, yüksek kontrast elde ediliyor.

Bu teknoloji ile ayrıca daha yüksek oranda ekran çözünürlüğüne ulaşmak mümkün. Foxconn 2020 ve 2021 yılında çıkması beklenen iPhone modelleri için microLED teknolojisi üzerinde çalışıyor. Şirkete yakın kaynaklardan gelen raporlara göre Foxconn bu teknolojiye 10 milyar doları aşkın yatırım yapmayı planlıyor. Bu teknolojinin sadece iPhone ile sınırlı kalmayacağı tahmin ediliyor. ABD’li teknoloji devinin tanıtacağı yeni monitörlerde ve Mac Pro modellerinde bu ekranlara yer verilmesi bekleniyor.

Foxconn Bir Numara Olmak İstiyor

Foxconn Bir Numara Olmak İstiyor

Bilindiği üzere Apple, ekran siparişlerinin büyük bölümünü Samsung’dan veriyor. Foxconn ise microLED teknolojisine yapacağı yatırımlar ile Apple’ın bir numaralı tedarikçisi konumuna yükselmek istiyor. Apple ise 2014 yılında bu alanda üretim yapan LuxVue firmasını satın almış ve microLED ekranlara olan ilgisini ortaya koymuştu.

Bugüne kadar 2019 model iPhone’lara dair gelen haberler çok radikal bir değişiklik yaşanmayacağını gösteriyor. Asıl yeniliklerin 2020 yılından itibaren gelmesi bekleniyor. Hiç kuşkusuz microLED ekranlı akıllı telefonlar için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Ar-Ge çalışmaları, test süreçleri ve sonrasında bu ürünlerin telefonlarda yer alması biraz zaman alacaktır. Gelen haberler gösteriyor ki Foxconn şimdi den harekete geçmiş ve rakiplerinden bir adım önde olmak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum