Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Tedarikçisi Foxconn’un Çin Yasalarını İhlal Ettiği Söylendi

Apple’ın iPhone’ların üretimini gerçekleştiren Foxconn’un daha fazla sevkiyat yapmak adına Çin’deki yasaları ihlal ettiği belirtiliyor.
Apple’ın Tedarikçisi Foxconn’un Çin Yasalarını İhlal Ettiği Söylendi

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, milyonlarca kullanıcıya ürün desteği sunuyor. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan şirket, pek çok tedarikçi firma ile çalışıyor. Bu tedarikçi firmalar arasında başı Foxconn’un çektiğini söyleyebiliriz. Şirket Apple ürünlerinin büyük bölümünü üretmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Foxconn’un üretim tesislerinin çok büyük bir kısmı ise Çin’de bulunuyor.

Pek çok teknoloji firması gibi Apple da ucuz iş gücü gibi çeşitli sebepler ise Çin’de üretim yapmayı tercih ediyor. Tabi firmalar üretim yaptıkları ülkenin yasalarına tabi oluyor. Ancak Bloomberg tarafından hazırlanan bir raporda Foxconn’un Çin’deki yasaları ihlal ettiği söylendi. Rapora göre Foxconn, olması gereken sınırların çok üstünde geçici işçi çalıştırıyor. Tedarikçi firmanın bunu daha fazla iPhone üretmek için yaptığı tahmin ediliyor.

Foxcon için Yasa İhlali İddiası

Foxcon için Yasa İhlali İddiası

Son yıllarda teknoloji şirketleri ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle tesislerini Hindistan, Tayvan gibi ülkelere kaydırmanın planlarını yapıyor. Ancak halen üretimin büyük bölümü Çin’de yapılmaya devam ediliyor. Ülkedeki iş kanunları ise bu firmalara belirli kuralları zorunlu tutuyor. Bu kurallardan birisi ise geçici işçi çalıştırmayla ilgili. Çin iş yasalarına göre fabrikalar toplam işçi sayısının en fazla yüzde 10’u kadar geçici işçi çalıştırabilir.

Ancak Foxconn’un daha fazla iPhone üretimi yapılması adına belirli zamanlarda geçici işçi sayısının olması gerekenin çok üzerine çıkardığı belirtiliyor. Bloomberg tarafından hazırlanan rapora göre Foxconn, fabrikadaki toplam işçi sayısına oranla yüzde 55’e varan geçici işçi sayısına ulaştı. Apple’a yakın kaynaklar bu durumu yalanlamıyor ve sorunun çözülmesi adın gerekli çalışmaların yapıldığını söylüyor.

Foxconn’un Zhengzhou fabrikasının tek bir vardiyada 12 bin iPhone üretim hedefi mevcut. Bu hedefin tutturulması adına fabrikalar farklı seçenekler üzerinde çalışıyor. Şirketin özellikle piyasyaya sürdüğü son modeller iPhone XS ve XS Max’in montaj aşamasının daha karmaşık hale gelmesi bu duruma zemin hazırlıyor.

Yeni iPhone’lar için İşçi İhtiyacı Artıyor

Yeni iPhone’lar için İşçi İhtiyacı Artıyor

Teknoloji devi Apple 10 Eylül tarihinde yeni amiral gemileri olan iPhone 11 modellerini tanıtacak. Dünyanın dört bir yanına satışı yapılacak olan yeni iPhone modelleri için daha fazla iş gücüne ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Foxconn’un 2017 yılında piyasada yerini alan iPhone X modeli için yine geçici işçilere başvurduğu biliniyor. Bu geçici işçilerin büyük bölümünü ise lise öğrencileri oluşturuyor.

Apple ise gerekli standartların sağlanması adına uzmanlarını tesislere gönderdiğini açıklamıştı. Foxconn ise konuyla ilgili açıklamasında çalıştırdıkları geçici işçilerin kendilerine gönüllü olarak geldiğini belirtiyor. Apple son raporla ilgili açıklamasında “Tedarik zincirindeki herkese saygılı ve saygılı davranılması gerektiğine inanıyoruz. Yüksek standartlarımıza uyulduğundan emin olmak için, işyeri hakları, şikayet kanalları ve devam eden denetimler hakkında eğitim almaya başladığımız güçlü yönetim sistemlerine sahibiz.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum