Yatırım yapmaya başla!

Apple Tanıtımı Japon ve Güney Koreli Tedarikçi Hisselerini Düşürdü

Apple'ın dün gerçekleşen akıllı saat ve iPad tanıtımı sonrasında, Japon ve Güney Koreli tedarikçilerin hisselerinde düşüş gözlendi.
Apple Tanıtımı Japon ve Güney Koreli Tedarikçi Hisselerini Düşürdü

Apple’ın tanıtım mevsimi, koronavirüs nedeniyle gecikmeli bir şekilde geldi. Dünkü etkinlikle iki akıllı saat ve iki iPad tanıtan teknoloji devinin normal şartlarda yeni iPhone modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak 12 Ekim tarihinde gerçekleşmesi planlanan etkinlikte yeni akıllı telefonun tanıtılacağı söyleniyor.

Apple, koronavirüs salgınının en çok etkilediği şirketlerden birisi olmasına karşın piyasa değerindeki artış devam ediyor. Ağustos ayında piyasa değeri 2 trilyon doları gören Apple’ın hisseleri o tarihte, yılbaşından bu yana %60’a yakın değer kazanmıştı.

Apple hisseleri dünkü işlemlere 118,33 dolardan başlangıç yaptıktan sonra bu seviyelerde dalgalanmaya başladı.
Apple Hisseleri Tanıtım Sonrası Düşüş
Grafik: MarketWatch

Hisseler, öğleden sonraki işlemlerde düşüşe geçti ve günün en düşük seviyesini 113,61 dolar ile kaydetti. Kapanış sonrası işlemlerde de %0,67 oranında ekside 114,77 dolarda seyretmeye başladı.

Apple hisselerinin 1 yıllık getiri performansı %107,46 düzeyindeken, yılbaşından bu yana getirisi %57,38 oranında pozitif bölgede yer alıyor. Hisselerin 5 günlük getirisi %1,52 oranında, 1 aylık getirisi %0,14 oranında ekside bulunuyor.

Dünkü etkinlikte Watch Series 6 ve Watch SE isimleriyle iki farklı akıllı saat tanıtan Apple, yeni iPad ile iPad Air modellerini de müşterilerine sundu.

Yeni akıllı saatleri için geliştirdiği WatchOS 7 ile “El Yıkama Uyarısı” özelliğini de tanıtan Apple, kandaki oksijen seviyesinin de ölçüleceğini duyurdu. EKG özelliğini de geliştiren şirket, kalp ritminin dinlenebileceği de belirtti.

8. nesil iPad ve yeni iPad Air ürünlerini müşterilerle buluşturulurken, Apple One adı verilen yeni abonelik sistemi de tanıtıldı. Müzik, TV+, Arcade, News ve Fitness+ servislerinin hepsini bir arada sunacak olan sistemin bireysel, aile ve premium olarak 3 farklı üyelik paketi bulunuyor.

Etkinliğinin ardından tedarikçilerin hisse senetlerinde düşüş hakim olurken, tek yükseliş Taiwan Semiconductor Manufacturing Company hisselerinde görüldü.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Tek Yükselen Tedarikçi Hissesi
Grafik: MarketWatch

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company hisseleri %3,26 oranında değer kazandı. TSM kodlu hisse senetleri, dünkü işlemlere 81,56 dolardan başlangıç yaptıktan sonra, 86,79 dolara kadar yükseldi. Günün en düşük seviyesini ise 81,38 dolar ile kaydetti.

Hisseler, kapanış sonrası işlemlerde %0,06 oranında ekside 85,80 dolarda seyrettiler. Tayvanlı tedarikçinin hisselerinin 1 yıllık getirisi %90,61 oranında ve yılbaşından bu yana getirisi %47,76 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Foxconn adıyla bilinen Tayvanlı Hon Hai Precision şirketinin hisseleri ise %0,2 oranında düşüş kaydetti.
Foxconn Hisseleri Düşüş
Grafik: MarketWatch

Şirketin hisseleri dünkü işlemlere 53,40 Tayvan yeni doları seviyesinden başlangıç yaptı. Günün en yükseğini açılışta kaydeden hisse, en düşük 53 NT$ seviyesi ile kaydetti. Foxconn hisselerinin 1 yıllık getirisi %18,21 oranında ve yılbaşından bu yana getirisi %19,94 oranında negatif bölgede yer alıyor. Hisselerin tek pozitif getirisi ise 5 günlük performansında %1,73 oranında bulunuyor.

Japon tedarikçi Murata Manufacturing hisseleri ise hafif yükseliş kaydetti ve kapanışı %0,20 oranında artıda 63,84 dolardan gerçekleştirdi. MRAAF kodlu hisseler, dünkü işlemlere 62,17 dolardan başlangıç yaptıktan sonra günün en yüksek seviyesini 63,87 dolar ile kaydetti. En düşük 62,17 doları gören hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %4,66 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Bir diğer Japon tedarikçi Sharp’ın hisseleri de düşüş kaydederken, günün kapanışını %0,67 ekside 1,337 Japon yeni seviyesinden gerçekleştirdi.
Foxconn Hisseleri Düşüş
Grafik: MarketWatch

Hisseler, dünkü işlemlere 1,351 yenden başladıktan sonra, en yüksek seviyeyi 1,362 yen ile kaydetti. Günün en düşük seviyesi ise 1,332 yen olarak kaydedildi. Sharp hisselerinin yılbaşından bu yana getirisi 20,65 oranında negatif bölgede yer alırken, 1 yıllık getirisi %8,26 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Sharp hisseleri, 17 Mart tarihinde 896 yen seviyesine kadar geriledikten sonra sınırlı bir toparlanma kaydetti. Yılbaşından bu yana kaydettiği en yüksek seviye ise 1,763 yen olarak görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum