Yatırım yapmaya başla!

Apple Kurucularından Steve Wozniak Seviye 5 Otonom Araçlara “İmkansız” Dedi

Apple kurucularından Steve Wozniak, yüksek seviye otonom araçlar konusundaki fikrini değiştirdi.
Apple Kurucularından Steve Wozniak Seviye 5 Otonom Araçlara “İmkansız” Dedi

Günden güne yapay zeka geliştiriliyor ve gerekli olan bilgi, tepki ve karar mekanizmaları sisteme dahil ediliyor. Teknolojinin kendi oluşturduğu bu yapay zekayı en çok otomobillerde duyuyoruz. Zira başlatılan özerk sürüşlerin ileride gelecek son halleri adına bazı kimseler kesin gözüyle bakmıyor. 1978 yılında Steve Jobs ile birlikte Apple şirketini kuran Steve Wozniak, seviye 5 otonom sürüş teknolojisinin olmasının çok zor olduğunu söyledi.

Wozniak’ın önceki konuşmalarına baktığımızda ise şimdi söylediklerinin tam tersi ön görüler olduğunu rastlıyoruz. Apple’nin sürücüsüz araçları üzerine yapmış olduğu bazı konuşmalarda, sistemin şu anda planlanan en üst seviyesi için olumlu şeyler söylemişti. Bakalım Apple kurucusu fikirlerini neden değiştirmiş?

Bir yapay zeka tarafından yönetilen otomobillerin gerekli tepkiler veremeyeceği savunuluyor.

Otonom araçların tamamen bağımsız şekilde sürücüsüz gitmesi konusunda birçok bilimsel kanal veya uzmanlar gerçekleşmesinin çok zor olduğu hakkında konuşmuşlardı. Savunulan kısım ise insanların duygusal olarak bir tepki verebileceği ve seçimlerini ruhsal olarak gerçekleştirme yeteneklerine sahip olduğu.

Şirketinin otonom araçlar biriminin geliştirmeleri için seviye 5’in gerçekleşmesinin mümkün olduğunu düşünen Steve Wozniak, artık öyle düşünmüyor. Wozniak, kendi kendine süren bir arabanın başa çıkabilmesi için yollarda “öngörülemeyen çok fazla öngörülemezliğin” olduğunu fark etti ve teknolojinin belirli durumlarda sürücülere yardımcı olmak için daha iyi kullanıldığını ve tamamen ele alınmadığını söylüyor.

Özerk sürüşün bağımsız şekilde yollara bırakılmasından ziyade, sistemin insan sürücüsüne yardımcı bir unsur olarak kullanılması gerektiği savunulduğunu anlıyoruz. Düz mantıkta düşündüğümüzde de gerçekten sürücüsüz otomobiller saliseler içerisinde en doğru kararı verebilecek mi? Öğretilmesi gereken o kadar çok şey var ki biraz düşünüldüğünde bazen bize de imkansız geliyor.

Yollarda her şey tek çizgi halinde, insanların aynı tepkileri verdiği ve sistemin tek bir kalıp şeklinde hareket ettiğini varsayarsak, olabilitesi mümkün. Ancak yaşantımızda ortamlar sürekli şekil değişiyor. Seviye 5 otonom aracın ezberlediği bir yolun bir dahiki geçişinde aynı noktada çalışmalar olabilir ve bu yüzden sistemin kafası karışabilir.

Sürücüler kaldırımda yürüyen, koşan bir insanın hareketlerini takip ederek önceden hazırlıklı olabilir. Jaguar-Land Rover insanların bu tepkilerini ezberleyerek yüz mimikleri, koşma vb. şeyleri ezberleyen bir kapsül planı olduğunu söylemişti.

LIDAR, radar ve sensörlerle çevrili bir otonom aracın gelecekte ne kadar üstün olabileceğini açıkçası net bir şekilde söylemek doğru değil. Çok değil; bundan 20 yıl önce kendi kendine giden bir otomobil olacak denildiğinde garipseyip, olmasının zor olacağını düşünürdük. Günümüze baktığımızda araçların birbirlerini izleme, tepkileri ve insan sağlığına olan katkıları çok büyük.

Wozniak, tüketicilerin tamamen özerk araçların beklentilerinin gerçeğe uymadığına da inanıyor. Teknoloji bilgisi olan yönetici, “Halkı, bu arabanın bir insan beyni gibi olacağını, gerçekten yeni şeyler keşfedebileceğini ve “İşte daha önce görmediğim bir şey var, ama burada neler olduğunu biliyorum” diyerek yanlış yönlendirdik. Nasıl halletmeliyim? sorusunu bir insan sorabilir. Ya yapay zekalı otomobiller?” dedi. Seviye 5 otonom araçların gerçekleşmesi konusunda sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum