Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Siri ile Olması Gerekenden Fazla Veri Topladığı İddia Ediliyor

Apple’ın dijital asistani Siri için yeni bir iddia ortaya atıldı. The Guardian’da yer alan bir rapor, Siri’nin kişisel gizliliğe aykırı hareket ettiğini iddia ediyor.
Apple’ın Siri ile Olması Gerekenden Fazla Veri Topladığı İddia Ediliyor

Apple’ın son yıllarda geliştirdiği en etkili ürünlerden birisinin sesli asistan Siri olduğunu söyleyebiliriz. İlk çıktığı günden bu yana büyük ilgi toplayan asistan, sahip olduğu yapay zeka algoritması ile kullanıcılardan gelen sorulara cevap veriyor ve pek çok komutu yerine getirebiliyor. Apple yaptığı çalışmalar ile Siri’yi çok daha yüksek kullanım deneyimine kavuşturmak adına yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Siri’nin iPhone cihazlara gelen spam aramaları engelleyecek bi bir özellik ile donatılacağı gündeme gelmişti. Uygulama sürekli aktif konumda olduğu için kullanıcılardan veri topluyor.

Apple’ın bu verileri aldığı ve kullanım deneyimini artırıcı yönde değerlendirdiği biliniyor. Ancak ortaya atılan son iddia bu veri toplama işleminin olması gerekenden fazla olduğu yönünde. Apple yetkililerinin Siri ile ulaşmamaları gereken bilgilere ulaştığı belirtiliyor.

Siri’nin Topladığı Veriler Merak Konusu

Siri’nin Topladığı Veriler Merak Konusu

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımızda sanal asistanların yer aldığına tanık oluyoruz. Amazon Alexa, Google Asistan ve Siri bu alanda geliştirilen başlıca araçlar olmakta. Bu cihazların kendilerine has bir algoritması var ancak bununla yetinmiyorlar. Daha iyi bir deneyim sunmak adına kullanıcılardan veri toplayan bu uygulamalara dair çeşitli iddialar gündeme geliyor.

Son olarak Apple’ın Siri uygulaması için olması gerekenden fazla veri topladığı iddia edildi. The Guardian’da yer alan rapor, Siri’nin topladığı verilerin Apple yetkilileri tarafından dinlendiğine yer verildi. Raporda yetkililerin kasıtlı bir şekilde bu verilere ulaşmadığı ifade edilirken, istemeden de olsa kullanıcıların mahrem bilgilerine ulaşıldığı belirtiliyor.

Apple’dan Siri Açıklaması

Apple’dan Siri Açıklaması

Siri ile ilgili ortaya çıkan rapor büyük tepki topladı. Milyonlarca iPhone kullanıcısından sürekli veri toplayan teknoloji şirketinin böyle bir haber ile gündeme gelmesi şirket imajını olumsuz etkileyebilir. Şirket ise yaptığı açıklamada Siri’nin geliştirilmesi için sürekli veri toplandığını ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda bu işlemin yapıldığını ifade etti. Apple açıklamasında Siri’yi dinleyen yetkililerin güvenilir kişiler olduğunu söylüyor.

Teknoloji devi açıklamasının devamında yetkililerin gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğüne tabi olduğunu ve toplanan verilerin yüzde 1’inden az bir miktarının dinlendiği belirtildi. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber veri skandalları ve kullanıcıların izinsiz takip edilmesi haberleri sıkça gündeme geliyor. Facebook, WhatsApp gibi popüler uygulamalar başta olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin de kullanıcıları ayrıca dinlediği konuşulmakta.

Teknoloji şirketlerinin bu noktada kullanıcılarına şeffaf bir görünüm çizmesi gerekiyor. Siri’nin gereğinden fazla dinleme yapması ile gündeme gelen konuya dair Apple’ın önümüzdeki günlerde başka açıklamalar yapıp yapmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum