Yatırım yapmaya başla!

Apple Siri ile İzinsiz Dinleme Yapan Çalışanlarını İşten Çıkardı ve Kullanıcılarından Özür Diledi

Apple dijital asistan Siri’nin kullanıcıları izinsiz şekilde dinlemiş ve bu olay büyük yankı uyandırmıştı. Şirket izinsiz dinleme yapan 300 çalışanını işten çıkardı ve kullanıcılarından özür diledi.
Apple Siri ile İzinsiz Dinleme Yapan Çalışanlarını İşten Çıkardı ve Kullanıcılarından Özür Diledi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, geliştirdiği ürün ve yazılımlar ile çok büyük bir pazar payına sahip. Şirket milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor ve geniş hizmet ağı ile her geçen gün daha da büyüyor. Teknoloji devinin en çok ilgi gören araçlarından birisi kişisel asistan Siri oluyor. Apple ürünlerinin içerisinde yüklü olan bu asistan kullanıcılardan gelen sesli komutları yerine getiriyor ve yapay zeka algoritmasına sahip.

Ancak son günlerde Siri kullanıcıları izinsiz dinlemesi ile gündemde. Günümüzde Siri, Google Asistan, Amazon Alexa gibi pek çok dijital asistan mevcut. Bu uygulamaların geliştiricileri kullanıcıları dinlediğini inkar etmiyor. Yapılan dinlemenin kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak adına uygulamanın iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği söyleniyor.

Ancak yine de çalışanların izinsiz dinleme yaptığı son dönemde sıkça gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Siri’nin olması gerekenden daha fazla veri topladığı gündeme gelmişti. Apple ise durumu kabul etmiş ve Siri’yi inceleme altına aldığını duyurmuştu. Süreç tamamlandı ve Apple, Siri ile ilgili yeni bilgilendirmede bulundu ve kullanıcılardan özür diledi.

Apple Özür Diledi

Apple Özür Diledi

Siri’nin kullanıcıları izinsiz şekilde dinlemesi özellikle ABD’de büyük yankı uyandırdı. Apple yaptığı incelemeler sonucu gelinen son nokta hakkında bilgilendirme yaptı ve böyle bir durumun bir daha yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı.

Şirket kadrolu olmayan ancak Apple adına çalışan yüzlerce kişinin artık kendileri ile çalışmayacağını duyurdu. İzinsiz dinleme yaptığı tespit edilen 300 kişiyi işten çıkardığını açıklayan şirket, bundan böyle Siri dinlemelerini sadece kadrolu çalışanların yapacağını belirtti.

Teknoloji devi yaşanan durumdan dolayı kullanıcılarından özür dileyerek yaptığı açıklamasında “Daha önceden belirlemiş olduğumuz büyük ideallerimize tam olarak ulaşamadığımız için üzgünüz. Siri, kendisinde birkaç değişiklik yapıldıktan sonra bünyemizde yer alan çalışanlar tarafından tekrar dinlenebilecek. Değişiklik işlemleri, bu yılın sonbahar dönemine kadar sürecek. Yalnızca Apple çalışanlarının Siri tarafından üretilen ses örneklerini dinlemesine izin verilecek.” ifadelerine yer verdi.

Apple’ın Siri’deki dinleme olayıyla ilgili işten çıkarılan bir çalışan ise konuyla ilgili açıklamasında “Bu işe karışmama ve işimi kaybetmeme rağmen bu bilginin ortaya çıkmasından dolayı rahatladım. İşçiler arasında etik konusu hakkında yaşanan tartışmalar aynıdır ve değişmez ancak bunu nasıl gündeme getireceğimizi bilmiyoruz. Bunun olacağını nasıl görmediler? Onlar çalışanlarını korumayı hiç düşündüler mi yoksa sadece kendi itibarlarını mı düşündüler?” diye konuştu.

Siri için Yeni Dönem Başlıyor

Siri için Yeni Dönem Başlıyor

Siri ile kullanıcıları izinsiz dinleyen çalışan Apple, kullanıcılarından da böyle bir durumun bir daha yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınacağına dair söz verdi. Şirket bundan sonra Siri’nin gizlilik kurallarını güncellediğini duyurdu ve 3 madde halinde sıraladı.

  • Siri etkileşimlerinin ses kayıtlarını varsayılan olarak tutmayacağız. Siri’nin geliştirmesine yardımcı olmak için bilgisayar tarafından oluşturulan kopyaları kullanmaya devam edeceğiz. Oluşturulan kopyalar Siri’nin performansının artırılması adına incelemeye alınacak.
  • Kullanıcılar, istekleri doğrultusunda alınan ses kayıtları ile Siri’nin gelişmesine yardımcı olmayı seçebilecekler. Pek çok insanın, Apple’ın verilerine saygı duyduğunu ve güçlü gizlilik kontrollerinin yerinde olduğunu bilerek Siri’nin daha iyi olmasına yardım etmeyi seçeceğini umuyoruz. Kullanıcılar, istedikleri zaman vazgeçebilirler.
  • Müşteriler tercih ettikleri takdirde, Siri etkileşimlerinin sesli örneklerini yalnızca Apple çalışanları tarafından dinlenebilecek. Kullanıcıların onaylamadığı ancak kazara dinlenen kayıtlar sistemden kaldırılacak. Yapılan dinlemeler kullanıcıların isteği doğrultusunda silinecek

Apple Hindistan’da İnternet Mağazası Açıyor

Apple Hindistan’da İnternet Mağazası Açıyor

ABD merkezli teknoloji devinde Siri olayının yankıları sürerken diğer yandan sevindirici gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. Şirket dünyanın dört bir yanına ulaşıyor ancak bazı bölgelerde çeşitli kısıtlamalar ile karşı karşıya kalıyor. Bu yaptırımlara uğradığı ülkelerden birisi ise dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip Hindistan olmakta.

Teknoloji devi ülkede yapılan düzenlemeler nedeniyle internet üzerinden satış yapamıyordu. Hindistan 1,3 milyar nüfusa sahip olması nedeniyle Apple için devasa bir pazar konumunda. Ülkede alınan son kararlar Apple’ı sevindirdi. Mevcut düzenlemede yurt dışı merkezli şirketler için yüzde 30’luk yerli kotası kuralı mevcuttu.

Apple bu nedenle ülkede internet üzerinden satış yapamıyordu. Yeni düzenleme ile bu kota esnetildi ve Apple için Hindistan’da dijital satış mağazası açılması mümkün hale geldi. Yeni kuralların yasal hale gelmesi ile beraber Apple’ın önümüzdeki aylarda Hindistan’da internet üzerinden satış yapmaya başlaması bekleniyor.

iOS Mobil Oyun Geliri ile Lider

iOS Mobil Oyun Geliri ile Lider

Apple bilindiği üzere piyasaya sürdüğü ürünlerin işletim sistemlerini de kendisi geliştiriyor. Mobil cihazları için iOS işletim sistemini yayınlayan teknoloji devi, belirli zaman aralıkları ile süreli güncellemeler yapıyor ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Kullanıcıların uygulama desteğini aldığı App Store mağazası ise elde ettiği büyük gelirler ile dikkat çekiyor. Her ne kadar Play Store’da çok daha fazla uygulama ve kullanıcı olsa da App Store’da yapılan uygulama içi satışlar nedeniyle şirketin geliri daha yüksek oluyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil oyun sektörü de sürekli büyümeye devam ediyor. Kullanıcıların oyunlara olan yoğun ilgisi hem geliştiricilere hem de mağazaların kazanç elde etmesini sağlıyor. Yapılan son araştırma iOS işletim sisteminin mobil oyun alanında Android’in önünde olduğunu tekrar gösterdi.

Son raporlar Apple ürünlerinde oynana oyun oranında düşüşe işaret etse de gelirlerde üstün olunduğunu gösteriyor. Play Store’da uygulamaların satın alma maliyeti 3.21 dolar olurken iOS’ta bu rakam 4.85 dolar seviyesinde. Uygulama içi satın alma oranlarına bakıldığında Android’in 33.83 dolar gelir elde ettiği görülürken iOS2ta bu rakam 36,63 dolara yükselmiş durumda.

iOS mağazası mobil oyun geliri ile Android’in önünde olmaya devam ediyor ancak son raporlar her geçen gün bu farkın eridiğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde Android’in bu alanda rakibini geride bıraktığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum