Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Siri Uygulaması Avrupa Birliği’nin Kıskacı Altında

Apple’ın asistan uygulaması Siri, Avrupa Birliği tarafından inceleme altına alındı.
Apple’ın Siri Uygulaması Avrupa Birliği’nin Kıskacı Altında

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın dört bir yanında geliştirdiği ürün ve servisler ile milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarının önde gelen şirketlerinden olan Apple, bu ürününe yönelik dijital uygulamalar geliştirerek kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor.

Bu uygulamalar arasında sesli asistan Siri’nin öne çıktığını söyleyebiliriz. Kullanıcılara sesli asistan desteği sağlayan Siri, sürekli geliştiriliyor. Siri daha önce Apple çalışanlarının kullanıcıları izinsiz dinlediği haberi ile gündeme gelmiş ve teknoloji devinin özür açıklaması yapmasına neden olmuştu.

Apple diğer yandan uzun zamandır Avrupa Birliği ile vergi davası nedeniyle karşı karşıya gelmekteydi. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Genel Mahkemesi komisyonun verdiği kararı bozdu ve şirketi 15 milyar dolar cezadan kurtarmıştı. Ancak AB ile Apple arasındaki çekişme Siri nedeniyle devam edebilir.

AB’den Siri’ye Soruşturma

AB’den Siri’ye Soruşturma

Avrupa Birliği Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Apple aleyhine yeni bir soruştuma başlattıklarını açıkladı. Kurum Siri’nin rekabet koşullarına ne derece uyum sağladığına yönelik araştırma yürütecek.

Vestager bu inceleme için 400 şirket ile görüşme yaptıklarını ve Siri’nin yanı sıra Google Asistan ve Amazon Alexa gibi diğer sesli asistanları da inceleme altına aldıklarını söyledi. Bu inceleme sonrası rekabete aykırı bir durum tespit edilmesi halinde Apple’a yeni bir ceza kararı çıkabilir.

 AB, Apple’ı ve Diğer Şirketleri İzliyor

 AB, Apple'ı ve Diğer Şirketleri İzliyor

Açılan soruşturma ile beraber Apple ve diğer kurumlara AB’nin izlemesi altında oldukları izlenimi verilmek isteniyor. Verstager, Apple’ın rekabet kurallarını çiğneyerek haksız kazanç sağlamasını istemediklerini belirterek, “Eğer bu pazarın engellere takılmasını istemiyorsak iş birliği ilkesinin esas olduğunu kabul etmeliyiz.” açıklamasında bulundu. Apple bu soruşturma sonucunda suçlu bulunursa, AB tarafından toplam gelirinin yüzde 10’u oranında cezaya çarptırılabilir.

ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz günlerde 260 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu da şirketin 26 milyar dolara kadar yaptırıma uğrayabileceğini gösteriyor. AB tarafından açılan yeni soruşturmanın uzun zaman alması bekleniyor. Apple’ın yanı sıra Amazon ve Google’ın da benzer şekilde ceza alabileceği belirtiliyor. Apple’dan AB’nin soruşturma başlatması ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum