Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’ın Satış Adetlerini Açıklamama Kararı Şirket için Dönüm Noktası!

Apple'ın üçüncü çeyrek açıklamasında, bundan sonra satış adetleri bilgisini vermeyeceğini duyurması dikkat çekti. Detaylar haberimizde;
Apple’ın Satış Adetlerini Açıklamama Kararı Şirket için Dönüm Noktası!
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple’ın önümüzdeki çeyrekten itibaren satış adetlerini açıklamayacağını duyurması, şirket için dönüm noktası olarak yorumlandı. Bu açıklamanın yanında Apple CEO’su Tim Cook’un gelişmekte olan pazarlarda sıkıntı yaşadıklarını söylemesi, sorunlu pazarların arasına Hindistan, Rusya, Brezilya’nın yanında Türkiye’yi de alması gündemde büyük yankı uyandırdı.

Tabii, tüm bu gelişmelerin arkasında Apple’ın Temmuz – Eylül dönemine ilişkin bilançosu vardı. Çünkü Apple 2018’in üçüncü çeyreğinde; iPhone, iPad ve Mac ürünlerinde önemli yükselişler kaydedilmediği görüldü. Söz konusu açıklamada; üçüncü çeyrekte elde edilen gelir 62.9 milyar dolar olurken faaliyet karı 14.12 milyar dolara ulaştı.

46.89 milyon iPhone satış rakamının yıllık bazda artış göstermediği, çeyrek bazda ise yüzde 14 yükseldiği belirtildi.

Apple üçüncü Çeyrek Sonuçları 5.3 milyon adet satış rakamı ile gelen Mac modellerinin de yıllık bazda artmazken çeyrek bazda yüzde 40 artış gösterdiği ifade edildi. 9.7 milyonda kalan iPad satışının ise her iki dönemde de düşüş gösterdiği aktarıldı. Apple Watch, HomePod gibi ürünlerin bulunduğu diğer kategorisinin ise hem çeyrek hem de yıllık bazda artış gösterdiği bildirildi. Ancak iPhone satışlarının analistlerin 47.5 milyonluk tahmininin altında kalması dikkat çeken en önemli noktalardan oldu.

Bunun üzerine şirket CFO’su Luca Maestri’nin; “bundan sonra satış rakamlarını duyurmayacağız” açıklamasının da gelmesi olayı daha dikkat çekici hale getirdi.

Apple Bundan Sonra Satış Adetlerini Açıklamayacak Maestri, yaptığı yatırımcı sunumunda Apple’ın her çeyrekte sattığı iPhone, Mac ve iPad adetlerini Aralık çeyreğinden itibaren raporlamayı bırakacağını ve rakiplerinin satış adedi açıklaması yapmadıklarını söyleyerek; “birim satışların yatırımcılara ek bilgi sağladığına inandığımızda açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı. İşte bu gelişmelerin ardından Apple hisseleri Perşembe günü kapanış sonrası yapılan işlemlerde yaklaşık yüzde 5 seviyesinde geriledi.

Apple’daki gelişmelerle ilgili görüş bildiren Future Wealth’in CEO’su Jay Srivatsa; satışları açıklamama kararını şirket tarihinde bir dönüm noktası olarak yorumlandı.

Future Wealth’in CEO’su Jay Srivatsa Apple Değişim Sürecinde Future Wealth’i kurmadan önce uzun süre Wall Street yatırım bankalarında hisse senedi analisti olarak görev yapan Jay Srivatsa, Apple’ın son yıllardaki donanım ürünlerinin devrimci değil evrimsel sözleriyle niteleyerek iPhone yapımcısının son yıllarda büyük bir donanım oyuncusu olmaktan hizmet sektörüne geçiş yaptığını kaydetti. İlaveten, önümüzdeki birkaç yıl içinde Apple’dan iPhone gibi yeni ve dev bir ürün tanıtımı görmeyecekleri yönünde yorum yaptı.

Şirketin donanım gelirlerinde büyük bir artış olmayacağını söyleyen CEO, Apple’ın hizmet işi haline geldiğini firmanın bir geçiş sürecine girdiğini anlattı.

Apple Artık İşin Yazılım ve Hizmet Tarafı ile İlgilenecek “Bence bu şirketin ilerleyişinde bir dönüm noktası” diyen uzman, Apple hakkındaki her tartışmanın iPhone ile ilgili olduğunu artık Apple Pay ya da iTunes ya da işin yazılım ve hizmet tarafı ile ilgili konuşmak için vaktin geldiğini vurguladı.

Tüm bunların yanında; Apple CEO’sunun gelişmekte olan pazarlar ile ilgili açıklamaları da ilgi çekti. Çünkü Tim Cook, gelişen piyasalardaki sıkıntılardan dolayı hedefin tutturulamayacağını dile getirerek Türkiye, Hindistan, Rusya ve Brezilya’nın sorunlu pazarlar arasında yer aldığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu