Yatırım yapmaya başla!

Apple – Samsung Patent Davasında Güney Koreli Deve 539 Milyon Dolarlık Ceza!

İki teknoloji devi arasında yıllardır süren Güney Koreli devin aleyhinde sonuçlandı ve Samsung’un Apple’a 539 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. İşte ayrıntılar;
Apple – Samsung Patent Davasında Güney Koreli Deve 539 Milyon Dolarlık Ceza!

İki teknoloji devinin yıllardır sürdürdüğü davada nihayet sonuca varıldı ve jüri Samsung’un ABD’li teknoloji devine 539 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. 2011 yılında açılan patent davasında mahkemenin verdiği yarım trilyon doların üzerindeki tazminat cezası, sektörde büyük yankı uyandırdı.

Kaldı ki Samsung’un iPhone’da yer alan pek çok özelliği izinsiz kullandığı gerekçesiyle Apple tarafından açılan davada, ABD’li şirketin Güney Koreli rakibinden 1 milyar dolarlık ücretler talep ettiği söylenmişti. Samsung ise ödenmesi gereken 28 milyon dolar olması gerektiğini savunmuştu.

Neticede uzun süredir devam eden davadan; Samsung’un Apple’a 539 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiği sonucu çıktı.

Samsung Apple'a 539 Milyon Dolar ÖdeyecekZaten Güney Koreli dev Apple’a bunun öncesinde patentlerinin bir kısmının ihlali için 399 milyon dolar ödeme yapmıştı. Yaklaşık 5 gündür devam eden müzakerelerin ardından verilen karar ABD’li teknoloji devinin lehine oldu.

Öte yandan; Samsung daha önce Apple’a 399 milyon dolarlık ödeme yaptığı için geriye kalan ödenecek tutarın yaklaşık 140 milyon dolar olduğu belirtildi.

Patent Davasında Karar Samsung Aleyhine ÇıktıKonuyla ilgili açıklama yapan Apple; “Jürinin Samsung’un ürünlerimizi kopyaladıkları için ödeme yapması gerektiği konusunda bizimle hemfikir olmasından dolayı memnunuz” sözlerini kullandı.

Buradaki ana motivasyonunun para olmadığının altını çizen Apple, tasarımın değerine inandıklarını ve ekiplerinin çalışmalarını korumaya devam edeceklerini söyledi.

Samsung ise kararı temyize götürüp götürmeme konusunda herhangi bir şey söylemese de öncesinde itiraz etmek için tüm seçenekleri değerlendireceğini duyurmuştu.

Apple Verilen Karardan Memnun Diğer taraftan; Apple iPhone’un tasarımının şirketin başarısında çok önemli olduğunu ve Samsung’un bu patentleri kullanarak 1 milyar dolarlık kar ettiğini söylese de sonrasında rakam düşürülmüştü.

Nihayetinde; Apple’ın da söylediği gibi bu davanın temel amacı Samsung’dan para koparmak değildi ve ABD’li şirket lehine verilen kararla Samsung’a karşı manevi açıdan büyük bir zafer kazanmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum