Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Safari Tarayıcısında Güvenlik Açıkları Ortaya Çıktı

Google araştırmacıları Apple’ın geliştirmiş olduğu web tarayıcısı Safari’de 5 güvenlik açığına rastladı.
Apple’ın Safari Tarayıcısında Güvenlik Açıkları Ortaya Çıktı

Web tarayıcıları kullanıcıların internet deneyimini etkileyen başlıca araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Chrome, Firefox Opera, Edge yaygın olarak kullanılan tarayıcılar arasında yer alıyor. Diğer yandan iOS tarafında Safari de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Apple’ın ürünlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunduğu Safari, daha önce bazı açıklar ile adından söz ettirmişti.

Son olarak Google araştırmacıları Safari üzerinde yaptıkları çalışmalarda yeni açıkları tespit ettiler. Açıklar sayesinde kullanıcıların izinsiz olarak takip edildiği belirtiliyor. Apple geçtiğimiz yıllarda Safari tarayıcısına Akıllı İzleme Önizleme adında bir özellik sunmuştu.

Google araştırmacılarının buldukları açıklar da burada yer alıyor. Bu da üçüncü kişilerin kullanıcıların tüm hareketlerini takip etmesine imkan sağlıyor. Google yetkilileri Safari’de bulmuş oldukları güvenlik riskleri Apple ile paylaştı. Teknoloji devi ise yayınladığı iOS güncellemesi ile bu açıkları ortadan kaldırdı.

Safari’de Gizlilik İhlaline Rastlandı

Safari’de Gizlilik İhlaline Rastlandı

Google yetkilileri Safari üzerinde yaptıkları çalışmalarda güvenlik açıklarına ilk kez rastlamıyor. 2019 yılının ilk aylarında da yine Safari’de 14 adet güvenlik açığını ortaya çıkarmıştı. Apple kendisine bilgilendirmenin yapılması ile beraber iOS 12.1.4 sürümünü yayınlamış ve bu açıkları kapatmıştı. Safari’de bulunan Akıllı İzleme Önizleme adı verilen özellik, iOS kullanıcılarının tarayıcı üzerinde yaptığı işlemleri takip ediyor ve kayıt altına alan bir açık barındırıyor.

Google uzmanları hackerların kalıcı bir dijital parmak izi oluşturduklarını ve kullanıcıları sürekli takip edebildiklerini belirtiyor. Araştırma ekibinde bulunan Lukasz Olejnik açıklamasında “Gizliliğinizi korumayı geliştiren teknolojilerin gizliliğinizi riske atmasını beklemezsiniz. İstendiği takdirde (bu açıklar), istek dışında gerçekleşen kullanıcı hareketi izlemeye izin verir” ifadelerine yer verdi.

Google araştırması ile ilgili Apple yetkililerinden henüz bir açıklama gelmiş değil. Ancak geçtiğimiz aylarda yayınlanan iOS güncellemeleri ile daha önceden ortaya çıkarılan açıkların kapatıldığı biliniyor.

Safari Technology Preview 99 Yayınlandı

Safari Technology Preview 99 Yayınlandı

Apple’ı Safari tarayıcısını geliştirmek adına kullanıcılardan ve geliştiricilerden görüş aldığı tasarladığı arama motoruna yeni bir güncelleme yayınladı. Safari Technology Preview 99 güncellemesi ile deneysel olarak geliştirilen arama motoru güncellenmiş oldu. Bu platform aslında Safari tarayıcısına gelecekte eklenecek olan özelliklerin test edilmesine imkan sağlıyor. Yeni arama motoru macOS Majove ve macOS Catalina işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Platforma Mac kullanıcıları App Store üzerinden ulaşabiliyor. Safari Technology Preview, kullanıcılardan ve uygulama geliştiricilerden gelen geri bildirimlerin değerlendirildiği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Safari kullanıcıları tarafından da deneyimlenen bu bölüm için özel bir hesap oluşturmak gerekmiyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde iPhone 11 Pro modellerine konum takibi kapalı olmasına rağmen kullanıcıları takip etmesi ile gündeme gelmişti. Apple bu durumun telefonlarda bulunan AirDrops özelliğinin kullanılması için aktif edildiğini ve herhangi bir veri ihlalinin olmadığını açıklamıştı.

Teknoloji devine göre ultra geniş bantlı çip henüz bir onaya sahip olmadığı için sorun oluşturmuyor. Ancak şirket buna rağmen iOS 13.3.1 betasında UWB özelliğini kullanıcıların açıp kapatmasına imkan sağlayacak yeni bir özellik sundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum