Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Safari Tarayıcısından Topladığı IP Adreslerini Tencent’e Gönderiyor

Teknoloji devi Apple’ın Safari’den topladığı bazı kullanıcı verileri Tencent ile paylaştığı ortaya çıktı.
Apple’ın Safari Tarayıcısından Topladığı IP Adreslerini Tencent’e Gönderiyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple, iPhone, Mac gibi ürünlerinin yanı sıra kullanıcılarına yazılımsal olarak destek veriyor. iOS ve macOS işletim sistemlerini ürünlerinde sunan Apple’ın kendi internet tarayıcısı Safari kullanıcılar tarafından sıkça kullanılıyor. Şirket geçmiş yıllardan bu yana güvenlik ve kullanıcı gizliliği konusunda son derece duyarlı olmasıyla biliniyor. Ancak Apple almış olduğu son karar ile gizlilik politikasında dikkat çeken bir güncelleme yaptı.

Sessiz sedasız güncellenen gizlilik politikası ile Apple ile Çinli teknoloji şirketi Tencent arasında veri paylaşımı yapılacağı ortaya çıktı. Apple bu güncellemeyi kendi kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına yaptığını belirtiyor. Alınan karar ile iOS’ta yüklü Safari tarayıcısı üzerinden kullanıcılara ait bazı verilerin Tencent’e gönderileceği öğrenildi. Paylaşılan veriler aslında daha önce Google’a gönderilen veriler ile aynı. Ancak Apple’ın bu listeye Çinli bir şirketi eklemesi dikkat çeken bir detay.

Apple ile Tencent Arasında Veri Akışı

Apple ile Tencent Arasında Veri Akışı

Son günlerde gündemi meşgul eden konuların başında ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Hong Kong özerk bölgesindeki protesto olayları geliyor. Geçtiğimiz günlerde Apple Hong Kong’da protestocuların kullandığı HKmap adlı harita uygulamasını App Store’dan kaldırma kararı almıştı. Bu hamle ile Apple Çin hükümetinin sansürcü politikalarına ayak uydurmak ile suçlanmıştı. Ancak son gelişmeler gösteriyor ki teknoloji devinin almış olduğu kararlar bununla sınırlı kalmıyor.

Apple’ın iOS kullanıcılarına sunduğu Safari tarayıcısı sahte web sitelerine karşı uyarı özelliğine sahip ve dolandırıcılara yönelik bir dizi korumaya sahip. Bu korumanın sağlanması adına Apple, Google ile veri paylaşımı yapıyordu. Güncellenen gizlilik politikası ile Safari’nin veri gönderdiği platformlara Tencent eklenmiş oldu.

Adını daha çok PUBG ile duyduğumuz Tencent, Çin’in önde gelen şirketlerinden biri konumunda ve hükümet ile kuvvetli bağlara sahip. Apple’ın kendi kullanıcılarının verilerini Tencent ile paylaşması bazı kesimleri tedirgin etmiş durumda. Uzmanlar kullanıcıların IP adreslerinin Tencent tarafından kayıt altına alınacağını belirterek, bu verilerin Çin hükümetinin eline geçebileceğini ifade ediyor.

Veri Gönderimi Kapatılabiliyor

Veri Gönderimi Kapatılabiliyor

Apple’ın güncellemiş olduğu gizlilik politikasında Tencent ile ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “Bir web sitesini ziyaret etmeden önce, Safari web sitesinin hileli olup olmadığını kontrol etmek için web sitesi adresinden alınan bilgileri Google Güvenli Tarama ve Tencent Güvenli Tarama’ya gönderebilir. Bu güvenli tarama sağlayıcıları IP adresinizi de kaydedebilirler.”

iOS 13 kullanıcıları Ayarlar>Safari> Gizlilik ve Güvenlik>Safari ve Gizlilik Hakkında bölümünden veri gönderimini isterlerse devre dışı bırakabilirler. Ancak bu işlem ile beraber Safari, Google’a da veri göndermeyi kesmiş olacak. Dolayısıyla Google’ın güvenlik hizmetlerinden yararlanmak mümkün olmayacak. Uzmanlar ise bu durumun yeni bir güvenlik zafiyeti yaratabileceğini ifade ediyor. Teknoloji devi Tencent’e yönelik veri paylaşımı ile ilgili resmi bir açıklama yapmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum