Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple, Safari Tarayıcısındaki Güvenlik Açığının Çözümü için 2021’i İşaret Etti

Apple daha önce güvenlik açığı ile gündeme gelen Safari için 2021 yılında çözüm sunacak.
Apple, Safari Tarayıcısındaki Güvenlik Açığının Çözümü için 2021’i İşaret Etti

ABD’li teknoloji şirketi Apple ürün ve servisleri ile milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. iPhone ve Mac kullanıcılarının en çok kullandığı uygulamalardan birisi ise Safari tarayıcısı olmakta. iOS ve macOS yazılımlarında varsayılan tarayıcı olarak gelen Safari kullanıcılar tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Apple ekosisteminin internet tarayıcısında bir güvenlik açığı tespit edilmişti.

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan açık sayesinde bilgisayar korsanları kullanıcıların cihazlarından veri sızdırabiliyor. Polonyalı güvenlik şirketi REDTEAM.PL’nin kurucu ortaklarından Pawel Wylecial, konuyla ilgili teknoloji devini bilgilendirmişti. Ancak Apple’dan gelen haberler tarayıcıdaki güvenlik açığının çözümü için biraz daha beklemek gerektiğini gösteriyor. Apple’ın bu kararı bazı çevrelerde endişe yaratmış durumda.

Safari için Çözüm 2021’de

Safari için Çözüm 2021’de

Genel olarak bir uygulama ya da cihazda tespit edilen güvenlik açıkları sonrası şirketler 90 gün içerisinde çözüm geliştiriyor. Apple’ın Safari için belirlediği takvim ise beklenenden daha uzun bir süreyi gösteriyor. Şirket Safari’deki güvenlik açığının çözümü için 2021 yılının bahar aylarını işaret etti. Bu açıklama sonrası Pawel Wylecial, elindeki verileri kamuoyu ile paylaştı.

Paylaşılan verilerde güvenlik açığının içeriğine dair daha fazla bilgi sahibi olmak mümkün. İçeriklerin tarayıcılar arasındaki paylaşımını mümkün kılan Web Share API’de yer alan bu açık, milyonlarca iOS ve macOS kullanıcısını tehdit ediyor. Çünkü bu cihazlarda bulunan yerel dosyalar açık sayesinde üçüncü kişilerin erişimine açılabiliyor.

Uzmanlar bu açığın endişe yarattığını belirtiyor. Ancak Apple’ın çözüm için 2021 yılına kadar bekletecek olması da endişe yaratan bir başka konu olmakta. Apple’ın geçtiğimiz ay düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 ve macOS Big Sur işletim sistemlerini tanıtmıştı. Bu yazılımlarda Safari’nin güvenlik açığına rastlanmadığı belirtiliyor. Söz konusu işletim sistemlerinin çıkışı için daha zaman var ve dolayısıyla açığın çözümü için beklemek gerekiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum