Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Web Tarayıcısı Safari’ye Biyometrik Doğrulama Özelliği Geliyor

Apple’ın ürünlerinde yer verdiği Safari tarayıcısı yeni bir güvenlik özelliğine kavuşuyor.
Apple’ın Web Tarayıcısı Safari’ye Biyometrik Doğrulama Özelliği Geliyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple ürün ve servisleri ile dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. Her yıl milyonlarca kullanıcıya geliştirdiği iPhone, Mac gibi ürünleri sunan şirket, bu cihazların yazılımlarını da kendisi tasarlıyor. Apple kullanıcıları tarafından en çok kullanılan uygulamalardan birisi ise Safari tarayıcısı olmakta.

Chrome, Firefox, Opera gibi rakipleri olmasına rağmen iPhone ve Mac kullanıcılarının büyük bölümü ilk seçenek olarak Safari’yi tercih ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde WWDC 2020 etkinliğine iOS 14 ve macOS Big Sur sürümlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu tanıtımda gelecek pek çok yenilik ve iyileştirme ortaya çıkmış oldu.

Teknoloji devi son yıllarda iPhone ve Mac modellerinde biyometrik doğrulama seçeneklerine yer veriyor. Face ID ve Touch ID başlıca doğrulama seçenekleri olarak karşımıza çıkıyor. Safari’nin beta sürümünde bu doğrulama araçlarının tarayıcıya da geleceği ortaya çıktı.

Safari için Yeni Güvenlik Seçenekleri Geliyor

Safari için Yeni Güvenlik Seçenekleri Geliyor

Safari tarayıcısının beta sürüm kodlarında yeni biyometri doğrulama özelliklerine dair işaretlere rastlandı. Bundan böyle kullanıcılar şifrelerini tarayıcıya bir kere kayıt edebilecek. Sonrasında ise tekrar giriş yapmak için Face ID ya da Touch ID ile özelliklerini kullanmak yeterli olacak. Bu sayede tarayıcı kullanıcılara hem daha hızlı hem de daha güvenli bir giriş imkanı sunuyor. Söz konusu özellik bir süredir Google tarafından kullanıma sunulmuştu.

Kullanıcılar ödeme ve giriş gibi işlemler için doğrulama seçeneklerini kullanabiliyor. Beta kodlarında WebAuthhn adlı bir API’nin varlığı göze çarpıyor. Bu API sayesinde kullanıcılar Safari’ye biyometrik doğrulamanın yanı sıra hızlı bir şekilde giriş yapabilecek. Anahtar şifrelemesi sistemiyle korunan sistem ile biyometrik doğrulama özelliğinin güvenliği de sağlanmış oluyor.

Ancak özelliğin kullanılması için internet sitelerinin de Safari’deki bu aracı desteklemesi gerekiyor. Tahminler internet sitelerinin kısa zaman içerisinde bu desteği sunmaya başlayacağı yönünde. Safari, Apple’ın geliştirdiği iPhone, Mac ve MacBook ürünlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunuluyor. Özellik şu an için beta sürümünde ve ilerleyen günlerde tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum