Yatırım yapmaya başla!

Apple ile Qualcomm Arasındaki Patent Kavgası Intel’e Yarayabilir!

Teknoloji devi Apple yıl sonunda piyasaya süreceği yeni iPhone ve iPad’lerde Qualcomm yerine Intel’in modemlerini kullanacak.
Apple ile Qualcomm Arasındaki Patent Kavgası Intel’e Yarayabilir!

Apple’ın 2018 yılının sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni iPhone’ların sahip olacağı donanımlarla ilgili yeni gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bilindiği üzere teknoloji devleri Apple ve Qualcomm arasında yaşanan patent kavgası, teknoloji dünyasında büyük ses getirmişti.

Qualcomm’u tekelci davranmakla suçlayan Apple, şirketi haksız rekabet anlaşmalarına imza atmakla suçluyor. Apple’ın aldığı son karar ile yeni iPhone’larda modem desteğini Qualcomm’dan almayacağı belirtildi. Yaşanan bu gerilim ise bir diğer teknoloji devi Intel’e yarayacak gibi. Geçtiğimiz günlerde 5G modemleri Intel’den almayacağını açıklayan Apple, fikrini tekrar değiştirmiş görünüyor.

Yeni iPhone ve iPad Cihazlar Yavaşlayabilir

Yeni iPhone ve iPad Cihazlar Yavaşlayabilir

Apple’ın almış olduğu bu kararın yeni iPhone’ların yavaşlamasının önünü açacağı belirtiliyor. Hatta yapılan değerlendirmeler piyasaya sürülecek olan iPhone’ların Android cihazlardan bile daha yavaş olacağı yönünde. Qualcomm’un sahip olduğu teknoloji itibariyle Intel’den çok daha ileride olduğu biliniyor.

Qualcomm da hissedarlarına yaptığı açıklama ile Apple ile çalışmayı bıraktıklarını belirterek yaşanan gelişmeyi doğrulamış oldu. Yapılan açıklamada Apple’ın rakip işlemci üreticileri ile çalışma kararı aldığına değinildi. Bu açıklama sonrası Apple ile Intel arasında yeni iş birliğinin yolda olduğu görülüyor.

Yollar İleride Tekrar Kesişebilir

Yollar İleride Tekrar Kesişebilir

Apple ile Qualcomm arasında 2017 yılının başından beri yaşanan patent gerilimi bu durumun oluşmasına zemin hazırlamış olsa da ileride tekrar iki teknoloji devinin bir araya gelebileceği belirtiliyor. Qulacomm’u önümüzdeki yıllarda yeniden Apple’ın tedarikçisi olarak görebiliriz.

Apple tarafından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak Qualcomm cephesinden gelen haberler yaşanan bu ayrılığı doğruluyor. Önümüzdeki günlerde Apple’ın yeni iPhone ve iPad cihazlarında, daha düşük hıza sahip Intel modemlerini kullanacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum