Paylaşım

Apple – Qualcomm Davasında Dev Şirkete Çerez Parası Misali Yaptırım!


 

Apple ve Qualcomm davasında sular durulmuyor. İki teknoloji şirketinin aylardır sürdürdüğü mücadeledeki son karara göre, Apple her gün 25.000 dolar para cezası ödeyecek.

Birinin dünyanın en büyükleri arasında yer aldığı iki teknoloji şirketi arasındaki gerginlik hız kesmeden devam ediyor. İlk olarak Ocak ayında başlayan sürtüşme, şirketlerin birbirine açtığı davalarla daha da büyümüş, Apple ile Qualcomm arasındaki anlaşmazlık gittikçe daha içinden çıkılmaz bir hal almıştı.

Apple’ın haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle Qualcomm şirketine 1 milyar dolarlık tazminat davası açmasıyla başlayan savaşta gelinen son durum ise bize büyük ama Apple’a epey küçük gelecek bir para cezasını karşımıza çıkarttı.

Apple’a açtığı davada bahsettiği belgeleri Rekabet Kurulu’na teslim etmediği her gün için 25 bin dolarlık ceza kesildi.

Apple - Qualcomm DavasıBloomberg’in haberine göre Kaliforniya’da bulunan San Jose mahkemesi şirkete; Federal Ticaret Komisyonu’nun Apple’dan talep ettiği belgeleri vermediği her gün için 25 bin dolarlık para cezası verdi.

Tabii, Aralık’ın 16’sından 29’u arasında ödenecek miktarın toplamda 350 bin dolar yaptığı düşünülürse, miktarın Apple için ne kadar küçük olduğunu tahmin edebiliriz.

Apple'a Belgeleri Teslim etmediği Her Gün için 25.000 DolarApple sözcüsü Josh Rosenstock ise firmanın belgeleri saklamadığını, aksine milyonlarca belgeyi mahkemeye sunduklarını dile getirdi.

İlaveten; gerekli diğer belgeleri de teslim etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Apple Kararı Temyize GötürebilirNeticede, Apple’a şu an belge teslimi yapmadığı her gün için 25 bin dolar para cezası kesiliyor. Ancak dev şirket, bu kararı temyize götürmeyi düşünüyor. Elbette, 29 Aralık’ta tekrar görüşülecek davada Apple’ın çok daha büyük miktarlarda maddi yaptırımlarla karşılaşma ihtimali de var.

Öte yandan, daha önce de iPhone satışlarının durdurulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Apple’ın bu sorunun üstesinden gelmesi bekleniyor.

Apple Qualcomm Sorununun Üstesinden Pekala Gelir!Kaldı ki toplamda 350.000 dolar edecek para cezası Apple gibi bir şirket için çerez parası olmalı! Sonuçta; geçtiğimiz haftalarda Temmuz – Eylül dönemine ilişkin kar bilançosunu açıklayan Apple’ın karını ve gelirini ne kadar artırdığını açıkça görmüştük.

Kendisinin Forbes’un dünyanın en büyük şirketleri listesinde 9. sırada yer aldığını söylemiyoruz bile! Yani Qualcomm’a karşı Apple mücadelesindeki gelişmeleri takip etsek de bu savaşın galibi daha başından belliydi diyebiliriz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın