Yatırım yapmaya başla!

Apple ve Qualcomm Anlaştı: Intel 5G Modemden Vazgeçti!

Apple ve Qualcomm’un aralarındaki anlaşmazlıkları çözmesiyle beraber Intel 5G modem üretiminden vazgeçtiğini duyurdu.
Apple ve Qualcomm Anlaştı: Intel 5G Modemden Vazgeçti!

Teknoloji dünyasında son günlerde ilginç gelişmeler birbiri ardında yaşanıyor. Bilindiği üzere Apple ile Qualcomm arasında başta patent davaları olmak üzere pek çok konuda yaşanan anlaşmazlık kamuoyunu uzun süredir meşgul ediliyordu. Apple ürün tedariki konusunda Qualcomm ile yaşanan gerilimden sonra başka şirketler ile anlaşma yoluna gidiyordu.

Yeni nesil mobil internet teknolojisinde ise Apple’ın Intel’den 5G modem satın alacağı konuşulmaktaydı. Bu anlaşma sonrası Intel’in 5G’ye yönelik büyük yatırımlar için hazırlık yaptığı biliniyordu. Ancak yaşanan yeni gelişmeler tüm dengelerin altüst etti diyebiliriz. Apple ve Qualcomm beklenmedik şekilde uzlaşma yoluna gitti. Intel ise bu gelişme sonrası yaptığı açıklama ile Apple için 5G modem geliştirmeyeceğini duyurdu.

Anlaşma Sonrası Intel’den Hamle Geldi

Anlaşma Sonrası Intel’den Hamle Geldi

Teknoloji devleri Apple ve Qualcomm’un 6 + 2 yıl olmak üzere anlaşma yaptığı duyuruldu Bu anlaşmaya ek olarak Apple’ın Qualcomm’dan yonga tedariği için yeni bir anlaşma yapacağı ifade edildi. Apple’ın önümüzdeki yıldan itibaren 5G modemlerini Intel’in üretmesi bekleniyordu. Ancak yaşanan bu uzlaşmadan sonra Intel, Apple için 5G modem üretmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Intel CEO’su Bob Swan açıklamasında tam anlamıyla 5G sektöründen çekilmeyeceklerini ancak telefonlara yönelik üretimde bulunmayacağını vurguladı. Swan açıklamasında “5G’deki fırsatlar ve ağların bulut teknolojilerine uyumluluğu konusunda oldukça heyecanlıyız ama akıllı telefon modem işinde karlılık ve olumlu geri dönüşler için bir yol göremiyoruz.” ifadelerine yer verdi. Yaşanan son gelişmelerin bütününe bakıldığında Apple’ın 5G modem siparişlerini Qualcomm’dan vermesi yüksek ihtimal dahilinde.

Intel’in 5G Rotası Değişiyor

Intel’in 5G Rotası Değişiyor

Intel 5G modem geliştirmekten vazgeçtiğini duyurdu ancak bu teknolojiye tamamen sırtını çevirmiş değil. Beklenen internet teknolojisi 5G sadece akıllı telefonlar özelinde kullanılmayacak. Intel 5G teknolojisini bilgisayar ve diğer akıllı ev cihazlarına entegre etmeyi planlıyor. Kimi kaynaklar Intel’in bu kararı tek başına aldığını ve konuyla ilgili Apple’ı bilgilendirmediğini ifade ediyor.

Diğer taraftan halihazırda iki şirket arasında 4G modem anlaşması devam ediyor. Bilindiği üzere iPhone cihazlarda Intel’in modemleri kullanılmakta. Ancak önümüzdeki dönemde Apple’ın yeni rotasının Qualcomm’dan yan olacağı görülüyor. Konuyla ilgili yeni bir açıklama ise Çinli Huawei cephesinden geldi.

Huawei’den 5G Açıklaması

Huawei'den 5G Açıklaması

Önümüzdeki günlerde hayatımıza daha çok girmesi beklenen 5G’ye dair çarpıcı bir açıklama da Huawei’den geldi. Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin katlanabilir telefon modeli Mate X için geliştirdiği 5G modemi Apple’a satabileceğine dahi haberler gündemde yer almıştı. Ancak konuyla ilgili net açıklama Çinli teknoloji devinden geldi. Şirket kendisine Apple ilgi ilgili yöneltilen iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Huawei “Yonga seti stratejimizde hiçbir değişiklik yok ve 5G modemler konusunda Apple ile görüşmedik.” ifadelerine yer verdi. Hem Intel’in almış olduğu karar hem de Huawei’nin yaptığı açıklama sonrası Apple’a 5G ile ilgili iki şirket arasında seçim yapma imkanı bırakıyor. Görünen o ki Apple’ı 5G için Qualcomm ve MediaTek şirketleri arasında seçim yapacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum