Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Podcast Uygulaması Pocket Casts, Çin Mağazasından Kaldırıldı

Apple’ın sevilen uygulamalarından Pocket Casts, Çin’deki App Store mağazasından kaldırıldı.
Apple’ın Podcast Uygulaması Pocket Casts, Çin Mağazasından Kaldırıldı

ABD’li teknoloji devi Apple hem yazılım hem de donanım tarafında çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Şirket iPhone ve Mac modelleri ile bulunduğu pazarlarda büyük bir paya sahip. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, mobil uygulamalarıyla da büyük bir kitleye ulaşıyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz gün Corona virüsü için geliştirdiği mobil uygulamasına yeni bir paylaşım özelliği ekledi. Şirket için en büyük pazarların başında ise Çin geliyor. Elde edilen gelirlerin büyük bölümünün Çin’de yapılan satışlardan sağlandığını söyleyebiliriz. Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber podcast uygulamalarına olan ilgi hızla artıyor.

App Store ve Play Store’da çok sayıda podcast uygulaması bu anlamda milyonlarca kişi tarafından indiriliyor. Bu uygulamalardan birisi ise Apple’ın geliştiricisi olduğu Pocket Casts. Ancak uygulama Çin’de katı bir yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Hükümetten gelen talep ile beraber Apple bu uygulamayı Çin’deki uygulama mağazasından kaldırdı.

Pocket Casts Çin’de Kaldırıldı

Pocket Casts Çin’de Kaldırıldı

Çin’deki dijital düzenin diğer ülkelere göre çok daha farklı olduğu biliniyor. Google, Facebook, YouTube gibi pek çok dünya devi platform Çin’de yasaklanmış durumda. Bu uygulamalara Apple’ın sahibi olduğu podcast platformu Pocket Casts eklendi. Uygulama dizi halinde dijital medya ürünlerinin çevrimiçi olarak indirilmesini sağlıyor. Çin’den uygulamanın kaldırılmasına yönelik talep geldi ve ülkenin App Store uygulamasından kaldırıldı.

Bu gelişme uygulamanın Twitter hesabından da doğrulandı. Yapılan açıklamada, “Pocket Casts, Çin Siber Yönetiminin talebi üzerine Apple tarafından Çin App Store’dan kaldırıldı. Podcast yayınlarının hükümet sansüründen arınmış, açık bir araç olduğu ve kalması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, podcast içeriğini istekleri üzerine sansür uygulamayacağız” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada bu hamlenin sansür olduğunun altı çiziliyor. Bu durumun bir benzeri yine geçtiğimiz yıl yaşanmıştı. Apple haber uygulaması Quartz’ı Çin hükümetinden gelen talep doğrultusunda App Store’dan kaldırmıştı. Söz konusu haber uygulaması Hong Kong’da yaşanan protesto olayları ile ilgili detaylı bilgiler vermiş ve kullanıcılardan büyük ilgi görmüştü. Apple bu gibi durumlarla ilgili insan hakları ve ifade özgürlüğünün önemli olduğunun altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum