Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’ın Pil Değişim Programı Şirkete Pahalıya Mal Oldu!

Teknoloji devi Apple’ın 2018 yılı içerisinde başlattığı batarya değişim programı şirkete pahalıya mal oldu.
Apple’ın Pil Değişim Programı Şirkete Pahalıya Mal Oldu!
HABER GİRİŞ

ABD’li teknoloji devi Apple için 2018 yılının pek iyi geçtiğini söylememiz mümkün değil. Şirket geçtiğimiz yıl içerisinde pek çok olumsuz haber ile gündemde yer aldı. Bunların başında ise iPhone’ların yavaşlama sorunu geliyor. Şirket kullanıcıların mağduriyetini gidermek adına pil değişim programı başlatmıştı. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın satışları düşük olan yeni iPhone’ların üretimini yavaşlatacağı haberi gündemde yer almıştı.

Uygulanan program şirketin beklentilerine net olarak yansıdı. Bilindiği üzere Apple CEO’su Tim Cook, bu yılın ilk çeyrek beklentisinde 9 milyar dolarlık düşüş beklediğini açıklamıştı. Şirketin başlattığı batarya değişim programı kapsamında geçtiğimiz yıl boyunca 11 milyon kullanıcının bataryasının değiştirildiği iddia edildi.

Apple 11 Milyon Batarya Değişimi Yaptı

Apple 11 Milyon Batarya Değişimi Yaptı

Apple’ın başlatmış olduğu pil değişim programından 31 Aralık 2018 tarihine kadar 11 milyon kullanıcı yararlandı. Normalde 319 TL olan değişim ücreti program kapsamında 199 TL’ye kadar düşürüldü. Bu indirim sayesinde kullanıcıların büyük kısmı kampanyadan yararlanarak bataryasını yeniledi.

Açıklanan raporlara göre normalde yılda 1-2 milyon pil değişimi yapan Apple, geçtiğimiz yıl içerisinde 11 milyon kullanıcı pil değiştirerek normalden 11 kat değişim gerçekleştirdi. Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu bir röportajda uygulanan batarya değişim kampanyasının iPhone satışlarının düşmesinde etkili olabileceğini ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner

Apple’ın indirimli batarya değişim kampanyası bu yıl itibariyle sona erdi. Bu durum iPhone satışlarında ne derece etkili olur merak konusu. 11 milyon kişinin batarya değişimi yapmış olması şirketin 319 milyon dolar ciro yaptığını gösteriyor. Yeni bir iPhone modeline 1000 dolar vermektense batarya değişimi için 29 dolar ücret ödemek çok daha cazip bir seçenek olarak duruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın