Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Otonom Araç Projesi “Project Titan”da İşler İyi Değil!

Apple, sürücüsüz otomobil projesi olan Titan Project'ten işten çıkarmaların başladığını söyledi!
Apple’ın Otonom Araç Projesi “Project Titan”da İşler İyi Değil!

Apple, üretmek istediği otonom araç teknolojisinde çalışan birçok işçiyle yollarını ayırdı. Sizlere 2 yıl önce Apple Car Titan Project’in akibeti konusuna değinmiştik. Teknoloji sektöründe ileri boyutlarda iş yapan Apple, ilk Titan Project araç projesini 2014 yılında devreye almıştı. 5 yıllık zaman zarfında işin aslı fiziksel olarak bir bulguya rastladığımızı söyleyemeyeceğiz. Sorulduğunda çok gizli tutulması gerektiğini söylemişlerdi.

Yazılım sistemlerini deneyebilmek için Apple, Lexus’tan SUV araç istemişti. Otonom sistem çalışma ve testlerinin bizler devam ettiğini düşünürken, ABD’li teknoloji devi, projede çalışan 200 kişiden fazla kişiyi işten çıkardığını söyledi. Detaylar haberimizde…

Project Titan için geçtiğimiz sene çok önemli bir kişiye görev verilmişti.

Eski bir Apple ve Tesla yöneticisi olan Doug Field, Bob Mansfield ile birlikte Project Titan için göreve gelmeleri söylenmişti. Bu yeni liderlik yönetiminde anlaşılan büyük bir revizeye ihtiyaç duyulmuş. Anladığımız kadarıyla otonom araç projesinden çıkartılan kişiler, markanın diğer birimlerine gönderilmek üzere anlaşmaları yapılmış.

Bir Apple sözcüsü; “Apple’da özerk sistemler ve ilgili teknolojiler üzerinde çalışan inanılmaz yetenekli bir ekibimiz var. Ekip, çalışmalarını 2019 için birkaç kilit alana odakladığından, bazı gruplar makine öğrenmesini destekleyecekleri şirketin diğer bölümlerindeki projelere taşınıyor.” dedi.

Apple 2016 yılında, sürücüsüz otomobil işinde farklı bir strateji ile gideceğini duyurmuştu.

Apple, dünyada mobil telefon, bilgisayar ve bunların yazılımlarla ile ilgili neler yaptığını net şekilde görebiliriz. O yüzden bir ara tüm yatırım ve iş gücünü sadece yazılıma verme kararı almıştı. Zira karşısında Waymo, Cruise ve Tesla gibi sahada karşılaşacağı büyük oyuncular vardı.

Bu arada Apple, özerk sürüş teknolojisinde farklı şirketlere de yatırım yapmıştı. Stratejik ortakları Zoox, Pony.AI, Aurora, May Mobility ve Embark olmuş ve bahsedilen şirketlere milyar dolarları bulan yatırımlar yapmıştı. 200 kişinin farklı birimlere çalıştırılmak üzere Project Titan’dan çıkarılmasıyla şasi, karoseri olan bir otomobil yapmak yerine, otonom yazılımı üzerinde çalışılmaya devam edileceğini anlıyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum