Paylaşım

Apple ABD’ye Otonom Araç için Milyar Dolarlık Tesis Açıyor


 

Apple kendi alanı dışında tamamen farklı bir proje üzerine tesis kuracağını açıkladı. Milyar dolarlık bu tesisin ABD'ye kurulma kararı alınmış. İşte detaylar...

ABD Başkanlığına Trump‘ın gelmesiyle dev şirketlerin zorlu ve sıkıntılı zamanları başlamıştı. Otomotiv dünyasında Toyota’nın ABD topraklarında üretim tesisi açması için oldukça baskı yapmıştı. Bu sefer ki baskı Apple Ceo’su Tim Cook‘a oldu. Cook, seçimlerin hemen ardından ani bir şekilde “3 fabrika” sözü vermişti. Apple şimdilerde Amerika’da açacağı milyar dolarlık fabrikasının planlarını yapıyor.

Ancak tesisten çıkacak ürünler telefon veya tablet değil! Dünyanın 800 milyar $ ile en değerli şirketi olan Apple, otomobil üretimine giriyor. Açılacak yeni tesisin, işlerini yaptırdığı Tayvanlı Foxconn’un üstlendiği bildirildi. Foxconn kurucusu Terry Gou, “Otonom teknolojisinin yanı sıra, yapay zeka ve makinelerin öğrenme teknolojisine de ilgi duyuyoruz” diye konuşması, geleceğin kendi kendine gidebilen araçlarının temellerinin kesin olarak atılacağını gösteriyor.

Apple’ın sürücüsüz araçlar yapacağını biliyorduk. Ancak ne zaman ve ne şekilde bu oluşuma gireceği bilinmiyordu.

Birçok kişi yeni tesisin telefon üzerine sanmış ancak durum öyle değil. Verdikleri 3 fabrikadan birincisi LCD panel ve Sharp firması için LCD televizyon olduğu bildirildi.

Açılması artık kesinleşen ikinci fabrikanın ise maliyet rakamları bilinmese de 4 milyar $ civarlarında tahmin ediliyor.

Apple daha önceden Titan projesi altında gerçekleşen iCar veya Apple Car’ın sadece yazılım tarafıyla ilgileneceğini duyurmuştu. Bu sözleri söyledikten sonra Lexus ile anlaşarak 3 aracına otonom yazılım yükleyip Kalifornia’da test ederken yakalanmıştı.

Gördüğümüz gibi Trump’ın baskıları işe yaramış. Foxconn’un üstlendiği tesisin Michigan’da açılması planlanıyor.

ABD Başkanı’nın seçim kampanyalarında ülkesinde istihdamı artırma sözünden dolayı geçen günlerde Toyota ve Mazda ortaklığında Amerika’ya milyar dolarlık bir tesis açılma kararı alınmıştı.

Apple tarafından açılacak otonom araç üretim fabrikasının inşasına ne zaman başlanacağı konusunda bir şey denilmedi. Belli olmasa da gelen baskıların düzeyine bakılırsa erken olacağa benziyor!

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın