Yatırım yapmaya başla!

Apple Music Dünya Genelinde Olmasa da ABD’de Spotify’ın Önünde!

Apple’ın çevrimiçi müzik servisi Apple Music’in ABD rakamları ile en büyük rakibi Spotify’ı geride bıraktığı görülüyor.
Apple Music Dünya Genelinde Olmasa da ABD’de Spotify’ın Önünde!

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile beraber kullanıcılara sunulan hizmetlerde de büyük değişiklikler yaşanıyor. Bu değişimlerin en belirgin yaşandığı alanlardan birisi ise müzik sektörü olmakta. Kullanıcılar artık dijital müzik servisleri aracılığı ile istedikleri sanatçının tüm şarkılarını dinleme imkanı buluyorlar. Bu alanda lider müzik servisleri arasında Spotify, Apple Music, Deezer gibi şirketleri gösterebiliriz. Ülkemizde de Fizy ve Mud gibi platformlar bu alanda faaliyet gösteriyor.

Kullanıcılar için pek çok dijital müzik servisi olmasına rağmen, dünyada Spotify’ın açık ara lider olduğunu söyleyebiliriz. İsveçli müzik servisi ücretli 100 milyon toplamda da 200 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısı ile rakiplerinden epey önde. Ancak açıklanan verilere bakıldığında ABD’de bu durumun farklı olduğu görülüyor. Apple’ın müzik servisi, ABD’de kullanıcı sayısı ile Spotify’ı geride bırakmayı başarıyor.

ABD’nin Lider Apple Music

ABD’nin Lider Apple Music

The Wall Street’te yayınlanan yeni bir rapora göre Apple Music’in Amerika Birleşik Devletleri genelinde en büyük rakibi Spotify’ın önünde olduğu görülüyor. Küresel bazda Spotify önde olsa da Apple Music’in ABD’de 28 milyon abone ile rakibinin önünde olduğu açıklandı. İsveçli müzik devi Spotify ise ABD’de 26 milyon kullanıcı ile Apple’ın gerisinde kalmış görünüyor.

Apple Music piyasaya çıkış tarihi itibariyle Spotify’ın epey gerisinden geliyor. Apple’ın müzik platformu 2015 yılında faaliyete geçti. Spotify ise 2006 yılından beri müzik servisi olarak hizmet veriyor. Buna rağmen Apple’ın ABD’de rakibinin önüne geçmeyi başarması son derece dikkat çekici.

Apple Music Spotify’dan Hızlı Büyüyor

Apple Music Spotify’dan Hızlı Büyüyor

Açıklanan raporun verilerine bakıldığında dikkat çeken başka noktalar da var. İki dev müzik servisinin büyüme hızları karşılaştırıldığında Apple Music’in Spotify’ı yine geride bıraktığını görüyoruz. Aylık bazda Apple Music, yüzde 2,6 ile yüzde 3 arasında bir büyüme performansı sergilerken, Spotify’ın yüzde 1,5’ta kaldığı açıklandı. Bu veri Apple Music’in Spotify’dan 2 kat hızlı büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Tabi bu veriler ABD özelinde geçerli olmakta. Dünya geneline bakıldığında Spotify’ın ezici üstünlüğünden söz edebiliriz. Apple’ın müzik platformunun dünya genelinde 50 milyon abonesi var iken, Spotify’ın son açıklanan verilere göre 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde iki müzik servisi ticari rekabete aykırı davranmak gerekçesiyle davalık olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum