Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019’da S&P 500 Kazançlarına En Büyük Katkıyı Apple ile Microsoft Hisseleri Yaptı

Apple ve Microsoft, bu yıl sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 55 artış göstererek S&P 500′ün bu yılki kazanımlarına en fazla katkıda bulunanlar oldu.
2019’da S&P 500 Kazançlarına En Büyük Katkıyı Apple ile Microsoft Hisseleri Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple ve Microsoft, 2019’daki yükselişleriyle S&P 500′ün bu yılki kazanımlarına en fazla katkıda bulunan iki şirket oldu. İkilinin kapitalizasyon-ağırlıklı endeksteki etkisinin, bir sonraki en büyük 8 katılımcıdan daha büyük olduğu görüldü.

Apple yatırımcıları ticaret kaynaklı endişeleri umursamayarak hizmet ve giyilebilir cihaz işinde iyimser pozisyon aldı. Microsoft ise temel kişisel bilgi işlem işlerinin yanı sıra Windows ticari ürünleri, bulut hizmetleri ve oyun alanında güçlü bir büyümenin keyfini çıkardı.

Kısacası; 2019 S&P 500 için tarihi bir yıl olmaya hazırlanırken gösterge endeksinin teşekkür edeceği iki hisse Apple ile Microsoft oldu.

Apple ile Microsoft 2019’da S&P 500 Kazançlarına En Büyük Katkı Hisseleri Bu yıl sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 55 artış gösteren Apple ve Microsoft, S&P Dow Jones Indices’e göre birlikte S&P 500′ün 2019 ilerlemesinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturdu. Pazartesi gününe kadar endeks yüzde 28 seviyesinde artış kaydetti.

Mega teknoloji ikilisinin bu yılki destansı koşusu onları 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin üzerine çıkardı. Apple hisseleri, yatırımcıların ticaret kaynaklı endişeleri umursamamaları ve hizmet ile giyilebilir cihaz işlerinde iyimser davranmalarıyla 2009’dan beri en iyi yıl için koştu.

Nitekim Apple TV, Apple Watch ve Airpods’un piyasaya sürülmesiyle Apple, iPhone talebindeki düşüşten kaynaklanan kayıpların bir kısmını dengelemeyi başardı.

Apple ile Microsoft 2019’da S&P 500 Kazançlarına En Büyük Katkı Hisseleri Yaklaşan 5G döngüsü için coşku da hisseleri kaldırdı. Apple rallisi analistlerin tahminlerine de meydan okudu. Nitekim bu yılki en büyük 40 ABD hisse senedi arasında en iyi performans gösteren hisse olarak belirtilen Apple için analistler, en yüksek oranda sat tavsiyesinde bulundu. Microsoft’un bu sene ağır işlerin çoğunu yapan diğer güç merkezi olarak ortaya çıkması ise sürpriz olmadı.

Yazılım üreticisi, temel kişisel bilgi işlem işinin yanı sıra Windows ticari ürünleri, bulut hizmetleri ve oyun alanında güçlü bir büyüme yaşadı. Bu yılın başlarında Microsoft, 10 milyar dolarlık savunma sözleşmesini alarak Amazon’u yenmeyi başardı.

Bank of America, Microsoft’u 2020 yılı için en iyi yazılım seçimlerinden biri olarak adlandırdı ve bulut bilgi işlem segmentindeki büyümenin gelecek yıl büyük bir artışa neden olabileceğini söyledi. Hisse senedinin, 2009’dan bu yana en iyi yıllık performansına yürüdüğü aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu