Yatırım yapmaya başla!

Apple’a Mağazaların Açılması ile Beraber Gizlilik Soruşturması Açılabilir

Dünya genelinde mağazalarını açma hazırlığı yapan Apple’a topladığı veriler nedeniyle gizlilik soruşturması açılabileceği belirtildi.
Apple’a Mağazaların Açılması ile Beraber Gizlilik Soruşturması Açılabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü sonrası sosyal hayat adeta durma noktasına geldi. Şirketler çalışanlarını evlerine gönderdi ve fabrikalar üretimlerini durdurma noktasına geldi. Salgın halen dünyanın her yerinde etkisini gösteriyor ve vaka sayısı artmaya devam ediyor. Son açıklamalara göre toplam vaka sayısı 4.2 milyonu geçmiş durumda ve hayatını kaybeden insan sayısı 300 bine yaklaşıyor.

ABD’li teknoloji devi Apple ise salgının ortaya çıkması ile beraber dünya genelinde mağazalarını kapatma kararı almıştı. Geçtiğimiz dönemde ise bazı ülkelerde normalleşme sürecinin başlaması ve salgının kontrol altına alınması ile beraber mağazalar açılmaya başladı.

Apple bugüne kadar Çin, Güney Kore ve Avusturya’da bulunan mağazalarını açtığını açıkladı. Son olarak ise ABD’de bazı eyaletlerde bulunan Apple Store’ların açılacağı duyurulmuştu. Önümüzdeki günlerde kapalı olan diğer mağazalarında kademeli olarak açılması planlanıyor. Ancak bu süreç teknoloji devinin hiç beklemediği bir ceza ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Apple’ın Ceza Alabileceği İddia Edildi

Apple’ın Ceza Alabileceği İddia Edildi

Teknoloji devi mağazaların açmaya başladı ancak bu süreci belirli önlemlere ve kısıtlamalara kayıtlı kalarak gerçekleştiriyor. Bu önlemlerden birisi de içeri giren kişilerin ateşlerinin ölçülmesi olmakta. Ancak yapılan bir araştırma Avrupa Birliği ülkelerinde bu durumun gizlilik kurallarına ters düştüğünü gösteriyor.

Güvenlik şirketi The Hessian’a göre kullanıcıların ateşlerinin ölçülmesi sonrası toplanan veriler nedeniyle Apple büyük cezalar ödemek durumunda kalabilir. Apple’dan bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmiş değil. Araştırmayı yapan yetkililer şu an için somut bir durum olmamakla beraber ilerleyen günlerde Apple’ın soruşturma haberleri ile gündeme gelebileceğini belirtiyor. Bu arada Apple’da çalışanlar kademeli olarak ofislerine dönmeye başladı.

Apple Çalışanları Ofise Dönüyor

Apple Çalışanları Ofise Dönüyor

Dünya genelinde faaliyet gösteren pek çok şirket gibi Apple da Corona virüsünün hızla yayılması sonrası çalışanlarını evlerine gönderme kararı almıştı. Bazı şirket çalışanları normalleşme sürecinin başlaması ile beraber ofislerine dönmeye başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Google ise çalışanlarının 2020 yılının sonuna kadar evlerinden çalışmaya devam edebileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Cupertino’da bulunan Apple Park çalışanlarının tamamı evlerine gönderilmişti. Son günlerde ise şirket çalışanlarının kademeli olarak ofislerine dönmeye başladığı belirtiliyor. Buna göre ilk etapta evde çalışmakta zorlanan kişilerin ofislerine dönmesine imkan tanınıyor.

Planlamaya göre Temmuz ayına kadar Apple çalışanlarının büyük bölümünün ofislere geri dönmesi bekleniyor. Şirket yöneticilerinden çalışanlara gönderilen mesajda, “Bu hafta kıdemli Apple yöneticileri, çalışanlarını; sürecin ilk veya daha sonraki bir aşamasında olup olmadıkları hakkında bilgilendirmeye başlıyor. İlk aşamada çalışanlardan görevlerine göre ya düzenli olarak ya da sadece belirli dönemler için ofislerden çalışmaları istenecek.” ifadelerine yer veriliyor.

Raporda ofise dönecek çalışanların büyük bölümünün ise donanım bölümünde faaliyet gösterenler olacağına yer veriliyor. Yetkililer salgın sürecinde yeni bir gelişme olması halinde planlamada değişiklik yapılabileceğinin altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum