Yatırım yapmaya başla!

Apple Yeni macOS ile Sunduğu Güvenlik Yazılımının Kullanıcıları Takip Etmediğini Açıkladı

Apple’ın yeni macOS sürümünde yer alan Gatekeeper aracına dair yeni bir açıklama yaptı.
Apple Yeni macOS ile Sunduğu Güvenlik Yazılımının Kullanıcıları Takip Etmediğini Açıkladı

ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz aylarda yeni işletim sistemi macOS Big Sur’un tanıtımını gerçekleştirmişti. Kısa zaman önce tanıtılan Mac modelleri ile beraber bu işletim sistemi de kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Yeni macOS sürümünde kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan Gatekeeper adlı bir araç bulunuyor. Bu araç bazı uygulamaların açılmasını engellediği haberi ile gündeme gelmişti.

Bazı araştırmacılar Gatekeeper yazılımının sistem gizliliğinin ihlal ettiğini iddia etmişti. İddiaya göre sistem kullanıcıların ne yaptığını anlık olarak takip ediyordu. Apple bu konuyla ilgili açıklama yapmak durumunda kaldı. Teknoloji devi güvenlik aracının kullanıcıları takip etmediğini açıkladı.

Apple’dan Gizlilik Açıklaması

Apple’dan Gizlilik Açıklaması

Apple destek sayfasına gizlilik korumaları adlı yeni bir bölüm ekledi. Burada yer alan ifadelere göre Gatekeeper olarak bilinen hizmetin, bir uygulamanın kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini kontrol etmek maksadıyla geliştirildi. Teknoloji devi üçüncü parti uygulamalar üzerinde sertifikasının iptal edilip edilmediğini kontrol etmek adına çevrimiçi kontroller gerçekleştirildiğini ve kullanıcıların takip edilmediğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada, “macOS, bir uygulamanın kötü amaçlı içeriğe sahip olduğunu tespit ederse, uygulamayı açmaya çalıştığınızda sizi bilgilendirecek ve Çöp Kutusu’na taşımanızı isteyecektir.” ifadeleri yer alıyor. Şirket ayrıca yapılan kontrollerle ilgili hiçbir zaman kullanıcıların Apple Kimliği’nin verilerine dokunulmadığını garanti ediyor.

Teknoloji devi ayrıca sertifika kontrolleriyle ilişkili IP adreslerinin günlüğe kaydedilmesini bıraktığını belirtiyor. Apple’dan bir sözcü bununla ilgili, “Elde edilen verileri Apple kullanıcıları veya aygıtları hakkındaki bilgilerle asla birleştirmedik. Bireysel kullanıcıların cihazlarında neyi başlattığını veya çalıştırdığını öğrenmek için bu kontrollerdeki verileri kullanmıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Apple önümüzdeki yıldan itibaren geliştirici kimliği ve sertifika kontrolleri için yeni şifrelenmiş bir protokol sunacak. Ayrıca sunucu arızalarına karşı daha güçlü korumalar sağlanacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum