Yatırım yapmaya başla!

Apple Yeni MacBook Modellerinin Üçüncü Taraf Servislerde Onarımını Engellediğini Kabul Etti

ABD’li teknoloji devi Apple, 2018 model Mac modellerinin yetkili servisler dışında onarılmasını engellediğini duyurdu.
Apple Yeni MacBook Modellerinin Üçüncü Taraf Servislerde Onarımını Engellediğini Kabul Etti

Apple’ın 2018 yılında tanıttığı Mac ürünleri, servis hizmetleri ile sıkça konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay Apple’ın MacBook Pro ve iMac Pro modellerinin yetkili olmayan servislerde engellendiğine dair çeşitli söylentiler kamuoyunda yer almış ve büyük yankı uyandırmıştı. Öyle görünüyor ki yaşananlar söylentiden ibaret değilmiş.

Apple yaptığı açıklama ile 2018 yılı içerisinde satışa sunduğu Mac ürünlerinde bulunan özel bir çip sayesinde başka servislerde onarımını engellediğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl cihazları bilerek yavaşlattığı ortaya çıkan Apple, yine kullanıcılarının tepkisini çekecek bir karara imza attı.

Apple’dan Yetkili Servis Açıklaması

Apple’dan Yetkili Servis Açıklaması

Apple’ın 2018 model Mac ürünlerinde T2 çipi olduğu ve bu çipin ürünlerin üçüncü taraf servislerde tamir edilmesini engellediği belirtiliyordu. Bir Apple yetkilisinin internet sitesine yaptığı açıklama ile bu durum doğrulanmış oldu. Bilindiği üzere pek çok Apple kullanıcısı servislerde olmayan sorunların varmış gibi gösterildiğini belirtmişti.

Yapılan açıklama gösteriyor ki Apple kullanıcıları için ürünlerinin servis hizmeti konusunda yetkili servislerden başka seçenek kalmıyor. Cihazlarda yer alan T2 çipi, anakart, Touch ID gibi birleşenlerin sadece Apple yetkili servislerinde onarılmasına olanak sağlıyor.

Cihazların üçüncü taraf servislerde tamir edilmesi için kullanıcının yaklaşık 50 dolar ödediği bir hizmet için yetkili serviste 500 dolar civarında bir ücret ödemesi gerekecek. Bu durum kullanıcıların fazlasıyla tepkisini çekmesine yetiyor da artıyor. Şirketin bu koruma için özel bir yazılım kullandığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum