Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’ın MacBook için Aldığı Klavye Patenti Toz Sorununu Yok Ediyor

Apple’ın MacBook modellerine yönelik aldığı yeni klavye patenti toz ve kir soruna kalıcı çözüm getiriyor.
Apple’ın MacBook için Aldığı Klavye Patenti Toz Sorununu Yok Ediyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden Apple, dizüstü cihazı MacBook klavyesi için yeni bir patent aldı. Bilindiği üzere MacBook’un son yıllarda çıkardığı klavyeler kullanıcılar tarafından yoğun eleştiriye tutuldu. Bir ara klavyelerindeki sorun ile gündemden düşmeyen Apple, kullanıcıların mağduriyetini gidermek için onarım programları başlatmıştı.

Klavye sorunları ile adından söz ettiren MacBook’un gelecekteki modelleri için Apple’ın yeni bir patent aldığı ortaya çıktı. Şirketin almış olduğu patent klavyelerde iyileştirme sinyali verirken, çözüm getirirken, tozlanma sorununa da kalıcı çözüm getirmeyi hedefliyor.

MacBook için Yeni Patent

MacBook için Yeni Patent

Apple’ın daha önceki MacBook klavyelerinin üzerindeki küçültülmüş mekanizmalarda tozlanma sorunu sıkça yaşanıyordu. Klavyede meydana gelen tozlanma sorunu kullanıcıların Apple’a büyük tepki göstermesine neden oluyordu. Apple sorunu klavye üzerine yeni bir katman ekleyerek çözmeyi planlıyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapılan patent başvurusunda yer alan bilgilere göre MacBook’un klavyesinin üzerinde değiştirilebilir bir cam panele yer verilmiş. Bilindiği üzere Lenovo, Asus gibi pek çok laptop üreticisi sanal klavye ve çift ekranlı bilgisayar konseptlerine yer veriyor. Apple’ın aldığı yeni patentte ise klavyenin üzerinde değiştirilebilir bir cam katman ve altında dokunma hissi veren Haptic Engine sistemi yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Patent çizimlerine bakıldığında klavyenin üzerine yerleştirilen cam dokunun değiştirilebildiği görülüyor. Geliştirilen sistem sayesinde tuşlara basıldığında dokunmatik yüzeyden fiziksel geri bildirim düzeyini artırıyor ve daha etkileyici bir kullanım deneyimi yakalanıyor. Apple’ın almış olduğu klavye patentine dair çok fazla detaylı bilgi ve ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın