Yatırım yapmaya başla!

Apple, MacBook Üzerinden AirPower Özelliği Sunacak

Apple’ın yaptığı son patent başvurusu, MacBook ürünlerinin kablosuz şarj deneyimi sunacağına işaret ediyor.
Apple, MacBook Üzerinden AirPower Özelliği Sunacak

ABD’li teknoloji devi Apple, çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanacak işlere imza atıyor. Kişisel bilgisayar pazarında MacBook modelleri ile bulunan şirket, her yıl yeni ürünler geliştiriyor ve farklı özellikler üzerinde çalışıyor. Son yıllarda akıllı telefonlar başta olmak üzere giyilebilir teknoloji ürünlerinde kablosuz şarj deneyiminin yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Apple’ın ise iPhone modelleri ve akıllı saatleri üzerinde yeni kablosuz şarj seçenekleri üzerinde çalıştığı biliniyor.

Bu çerçevede yapılan bir patent başvurusu Apple’ın ters kablosuz şarj deneyimi üzerine yoğunlaştığını gösteriyor. Patent ayrıntılarına bakıldığında MacBook üzerinden kablosuz şarj sunulması gündemde. Şirket geçtiğimiz yıl ürünlerine kablosuz şarj sunacak AirPower ürününü geliştirmiş ve sonrasında aldığı ani bir karar ile bu projeyi rafa kaldırmıştı. Yeni patent ise MacBook’ların Airpower görevini üstleneceğini gösteriyor.

Apple’dan Kablosuz Şarja Yönelik Patent

Apple’dan Kablosuz Şarja Yönelik Patent

Apple’ın bu özelliği aslında geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone 11 modelleri ile sunması bekleniyordu. Bu yolla iPhone üzerinden Apple Watch gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinin kablosuz yolla şarj edilmesi mümkün olacaktı. Ancak şirket yeni amiral gemilerinde beklenen bu özelliğe yer vermedi. Alınan son patent ise MacBook’ların kablosuz şarj desteği sunmasına imkan sağlayabilir. Başvuru ilk olarak 2018’in Temmuz ayında yapıldı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise bu patent üzerinde bazı güncellemeler yapıldı.

Bu gelişmeler Apple’ın kablosuz şarj üzerinde çalışmalarını devam ettirdiğini gösteriyor. Önümüzdeki günlerde MacBook modelleri üzerinden iPhone, iPad gibi ürünlerin kablosuz şekilde şarj edildiğini görebiliriz. Bugün itibarıyla kullanıcıların bu özellik için ayrı bir kablosuz şarj cihazı alması gerekiyor. MacBook içerisine yerleştirilecek ilgili donanım ile bu gereksinim ortadan kalkacaktır.

Patent ile ilgili yapılan başvuruda, “Standart konektörlere ve kabloya sahip olmasına rağmen, her cihazın şarj edilmesi için ayrı veya özel bir güç kaynağı gerekebilir. Bazı durumlarda, her cihaz için ayrı güç kaynaklarına sahip olmak ek külfet getiriyor.” açıklamaları yer alıyor.

Apple’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Şirketler her yıl çok sayıda patent başvurusunda bulunuyor. Bu patentlerden bazıları hayata geçiyor ve yeni ürünlerde yerini alıyor. Ancak pek çok patent ise alındığı ile kalıyor. Kablosuz şarj özelliğine yönelik bu patentin hayata geçip geçmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum