Yatırım yapmaya başla!

Apple Mac Pro Üretimini Çin’e Uygulanan Vergiler Nedeniyle ABD Dışına Çıkarmak İstemiyor

Apple ile ilgili daha önce gündeme gelen bazı haberlerde Mac Pro üretiminin ABD dışına kaydırılacağı belirtilmişti. Şirketin CEO’su Tim Cook bu iddialara yanıt verdi.
Apple Mac Pro Üretimini Çin’e Uygulanan Vergiler Nedeniyle ABD Dışına Çıkarmak İstemiyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, akıllı telefonlarda olduğu kadar kişisel bilgisayar alanında da adından sıkça söz ettiriyor. MacBook, Mac Pro ve iMac ürünleri ile pazarda kendisine yer bulan şirket, rakiplerine nazaran yüksek fiyatı ile dikkat çekiyor. Şirketin CEO’su Tim Cook, kazanç çağrısı etkinliğinde gelecek planlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Şirketin son dönem finans sonuçlarının tartışıldığı ve telekonferans olarak yapılan yayında Apple CEO’su Mac Pro’nun geleceğine dair yol haritasını çıkardı. Geçtiğimiz günlerde Çin mallarına uygulanan ek vergiler nedeniyle Apple’ın Mac Pro üretimini ABD dışına çıkarmayı düşündüğü belirtilmişti. Mac Pro’nun üretiminde kullanılan ürünlerin büyük bölümü Çin’den ithal ediliyor ve ek vergilerin bilgisayar fiyatlarını artırması gündeme gelmişti.

Teknoloji devinin böyle bir durum yaşanmaması adına Mac Pro’nun üretimini ABD dışına kaydırması gündeme gelmişti. Apple CEO’su bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya cevap verdi.

“ABD’de Üretime Devam Etmek İstiyoruz”

“ABD’de Üretime Devam Etmek İstiyoruz”

Apple CEO’su Tim Cook, Mac Pro’nun nerede üretileceği ile ilgili soruya yanıt verdi. Konu hakkında çok fazla spekülasyon olduğunu söyleyen Cook, “Ben olsam bunlara fazla bel bağlamazdım. Benim buna bakış açım ürünlerimizin büyük bir kısmının dünyanın her yerinde üretildiği yönünde. Bu küresel tedarik zincirinin doğası. Bunun gelecekte de devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Tim Cook Mac Pro için ABD’deki üretim tesislerine yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Mac Pro’yu Amerika Birleşik Devletleri’nde üretiyoruz ve bunu yapmaya devam etmek istiyoruz. Şu anda bunu yapabilme kapasitesi üzerine çalışıyoruz ve yatırım yapıyoruz. Orada olmaya devam etmek istiyoruz.” diyerek herhangi bir değişikliğin söz konusu olduğunu ifade etmiş oldu.

Apple’ın 2013 yılından beri Mac Pro’yu ABD’de ürettiğini biliniyor. Çin’e yönelik uygulanan son vergilerden doları şirket kendi ürünleri için muafiyet talep etmişti. ABD Başkanı Donald Trump bu Apple’ın bu talebine olumsuz yanıt vermişti. Eğer alınan vergi kararları devamlılığını sürdürürse, Mac Pro ürünlerinin fiyatında artış yaşanabilir. Apple’ın ABD’de ürettiği bilgisayarın bileşen pek çok parçasının Çin’den ithal edilmesi bu duruma zemin hazırlıyor.

Apple Card Ağustos’ta Geliyor

Apple Card Ağustos’ta Geliyor

Mac Pro’nun geleceğine dair açıklamalarda bulunan Apple CEO’su, milyonlarca kişinin beklediği Apple Card hakkında da bilgilendirmede bulundu. iOS 12.4 ve daha üstü işletim sistemine sahip iPhone ürünlerinde kullanılabilecek Apple Card’ın Ağustos ayı ile beraber sunulacağı açıklandı.

İlk olarak ABD’deki kullanıcılara özel olacak bu ürünün ilerleyen dönemde başka ülkelerde kullanılıp kullanılmayacağı ise belirsiz. Apple Card’ı kullanabilmek için Wallet uygulamasının içerisinde gelen Apple Cash’e sahip olmak gerekiyor.

ABD vatandaşlarının bu hizmeti kullanması için ülkedeki sosyal kimlik numaralarını Apple ile paylaşması gerekiyor. Bugüne kadar Apple’ın kendi çalışanları üzerinde test ettiği Apple Card’ın bu ay içerisinde vatandaşlara sunulacağı Tim Cook’un ağzından açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum