Yatırım yapmaya başla!

İddialar Doğru Çıktı: Apple Mac Pro’nun Üretimini Çin’den ABD’ye Kaydırıyor

Apple’ın ticaret savaşları etkisiyle üretimini Çin’den başka ülkelere kaydırma planı olduğu uzun süredir konuşuluyordu. Şirket bu doğrultuda Mac Pro’ların üretimini Çin’den Teksas’a kaydıracağını duyurdu.
İddialar Doğru Çıktı: Apple Mac Pro’nun Üretimini Çin’den ABD’ye Kaydırıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, akıllı telefon ve kişisel bilgisayarları ile dünyada milyonlarca kullanıcıya ürün ve yazılım desteği sunuyor. Şirketin üretiminin önemli bir bölümünün son yıllarda Çin’e kaydığı biliniyor. Başta Foxconn olmak üzere pek çok iş ortağı üretim faaliyetlerini Çin’de yürütüyor. Şirketlerin bunu yapmasında başlıca sebep olarak hiç kuşkusuz ucuz iş gücü gösteriliyor. Ancak son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları Apple’ı olumsuz etkilemeye başladı.

Üretiminin büyük bölümünü burada kurmuş olan Apple, Trump yönetiminin almış olduğu ek gümrük vergisi kararları nedeniyle zorluk yaşıyor. Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, Başkan Trump ile yaptığı görüşmesinde bu konuyla ilgili ayrıcalık talep etmişti. Ancak şirketin bu talebi Trump tarafından kabul görmemişti.

Bu durum Apple ürünlerinin ABD pazarında daha yüksek fiyatlar ile satılmasını gerekli kılıyor bu da tüketici tarafında tepki topluyor. Apple’ın bir süredir üretim tesislerini Çin dışına kaydırma planları olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin Hindistan’a üretim tesisi kurma amaçlı 1 milyar dolar yatırım yapacağı gündeme gelmişti.

Mac Pro Üretimi Çin Dışına Kayıyor

Mac Pro Üretimi Çin Dışına Kayıyor

Teknoloji devinin üretiminin Çin dışına kaymasına yönelik iddiaların hayata geçtiği görülüyor. Bu durumdan etkilenecek ürünlerin başında ise rendeye benzeyen tasarımı ile dikkat çeken Mac Pro geliyor. Şirketten yapılan duyuru ile yeni Mac Pro ürünlerinin üretimi Çin’den ABD’nin Teksas eyaletindeki tesislere kaydırılacağı açıklandı. Teknoloji devinin bu hamlesi ile ülkedeki yerli tedarikçileri destekleyeceği belirtiliyor.

Apple rende şeklindeki Mac Pro modelini Haziran ayında düzenlenen WWDC 2019 etkinliğinde tanıtmıştı. Yeni ürünün üretiminde ülkedeki tedarikçiler tarafından destek sağlanacak. Bu sayede yerli piyasa desteklenmiş olacak. Tedarik aşamasında ABD pazarında bulunmayan bileşenler de mevcut. Teknoloji devinin gerekli parçalar için ithalat yapacak.

Kararla ilgili açıklamalarda bulunan Apple CEO’su Tim Cook, “Mac Pro, Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü bilgisayarı ve Austin’de üretmekten gurur duyuyoruz. Yönetime, bu fırsatı sağlayan destekleri için teşekkür ediyoruz. Amerikan inovasyonunun gücüne derinden inanıyoruz. Bu nedenle her Apple ürününün ABD’de tasarlanıp geliştirildiğini, 36 eyaletten alınan parçalarla ABD tedarikçilerinin destekleneceğini ve burada büyümeye devam edeceğimizi açıklıyoruz.” diye konuştu.

ABD Ekonomisine Yatırımlar Devam Edecek

ABD Ekonomisine Yatırımlar Devam Edecek

Apple daha önce 2023 yılına kadar ABD ekonomisine kadar 350 milyar dolar yatırım yapacağına dair söz vermişti. Şirket bu çerçevede üretim tesislerini kendi ülkesine kaydırarak ekonomiye büyük bir katkı sağlamış olacak. Apple geçen yıl ülkedeki 36 eyalette üretim tesislerinde ve 9 bini aşkın yerli tedarikçiyle 60 milyar doları aşkın harcamada bulundu.

Bununla beraber geçtiğimiz hafta Apple Gelişmiş Üretim Fonu tarafından iPhone, Apple Watch ve iPad’in ekran camları için Corning Incorporated’a 250 milyon dolar ödeme yaptı. Şirketin vermiş olduğu taahhüt gereği başka ürünlerinin de üretimini buraya kaydırması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde MacBook ya da iPhone gibi çok daha yüksek oranda üretimi sağlanan ürünlerin Çin dışına kaydırıldığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum