Yatırım yapmaya başla!

Apple LCD Tedarikçisi Japan Display’in OLED Ekran Üretmesi için Yatırım Yapacak

Apple’ın LCD ekran desteğini sağladığı Japan Display firmasına OLED ekran üretimi için 200 milyon dolar yatırım yapacağı söylendi.
Apple LCD Tedarikçisi Japan Display’in OLED Ekran Üretmesi için Yatırım Yapacak

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, iPhone modelleri ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Şirket geçtiğimiz günlerde iPhone 11 modellerini tanıttı ve önümüzdeki günlerde ülkemizde de satışa sunmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere Apple’ın başlıca rakipleri arasında Güney Kore merkezli şirket Samsung geliyor. Pazar payı olarak Samsung ile Apple arasında önemli bir farkın olduğunu söyleyebiliriz. ABD’li şirket bu farkın kapatmak adına üretim aşamasına yönelik hamleler yapmaya hazırlanıyor.

Apple en dişli rakibi olan Samsung’dan aynı zamanda ekran tedariki de sağlıyor. Şirket iPhone X modeli ile birlikte yeni amiral gemilerinde OLED ekran teknolojisine yer vermeye başladı. Apple’ın OLED ekran tedariki aldığı şirketler arasında Samsung, LG, Sharp gibi firmalar yer alıyor.

Bununla beraber uygun fiyatlı bazı iPhone modellerinde ise halen LCD ekran teknolojisine yer veriliyor. Bu yıl tanıtılan iPhone 11 ve geçtiğimiz yıl çıkan iPhone XR modelinde LCD ekranlar mevcut. Şirket LCD tedariki yaptığı Japan Display’e OLED ekran üretmesi için fon yaratma peşinde.

Apple’da JDI’ya Büyük Yatırım Hazırlığı

Apple’da JDI’ya Büyük Yatırım Hazırlığı

Günümüzde piyasaya çıkan yeni nesil akıllı telefonların büyük bölümünde OLED ekran teknolojisine yer verilmeye başlandı. LCD ekran üreticisi Japan Display’in gelirlerinde 2016’dan beri gözle görülür bir düşüş söz konusu. Şirket bugüne kadar geçen süre içerisinde OLED üretimine geçiş yapabilmiş değil. Bunun başlıca sebebi ise OLED ekran üretim maliyetlerinin LCD’ye göre çok daha yüksek olması.

JDI’ya yakın kaynakların yaptığı açıklamaya göre OLED üretimine start verilmesi için 636 milyon dolar kurtarma fonuna ihtiyaç duyuluyor. Apple ise farklı tedarikçilere olan bağlılığını azaltmak adına JDI’ya 200 milyon dolar fon oluşturmayı planlıyor. Bu noktada başlıca ekran tedarikçisi Samsung ile olan ticaretin düşürülmek istendiği görülüyor. Apple’ın tedarikçisine yapacağı yatırım sayesinde JDI’ın en büyük fon sağlayıcısı olacağı söyleniyor.

JDI Başlıca OLED Tedarikçisi Olacak

JDI Başlıca OLED Tedarikçisi Olacak

Japan Display’in CEO’su Minoru Kikuoka Reuters’a yaptığı açıklamada Apple ile bu ay içerisinde beklediğimiz anlaşmayı yapmayı planladıklarını söyledi. Şirketin Apple’dan farklı olarak Hong Kong merkezli Oasis Management tarafından 150 ila 180 milyon dolar arasında bir yatırım alacağı belirtiliyor. 636 milyon dolarlık fonun yaratılması için geriye kalan 120 milyon dolarlık fon için ismi verilmeyen bir şirket ile anlaşma yapıldığı ifade edildi.

JDI CEO’su LCD tesisinin tam anlamıyla dönüştürülmesi için 1.9 milyar dolar gerektiğini söyledi ve bu geçişi kendi başlarına yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Şirket halihazırda Apple Watch ürünleri için OLED siparişi aldı ve önümüzdeki günlerde teknoloji devinin bir numaralı tedarikçisi olmayı hedefliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum