Yatırım yapmaya başla!

Kullanıcıları İzinsiz Dinlediği Söylenen Siri, Apple Tarafından İncelemeye Alındı

Apple’ın kişisel asistanı Siri geçtiğimiz günlerde kullanıcıları izinsiz dinlemesi ile gündeme gelmişti. Şirket Siri’nin geliştirme sürecini durdurdu ve uygulamayı incelemeye aldığını duyurdu.
Kullanıcıları İzinsiz Dinlediği Söylenen Siri, Apple Tarafından İncelemeye Alındı

Apple’ın yapay zekaya sahip kişisel sesli asistanı Siri, çıktığı günden bu yana tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. iOS işletim sistemi ile Apple ailesine kazandırılan uygulama milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılır hale geldi. Uygulama kullanıcılardan gelen sesli komutlara verdiği cevaplar ile çok konuşulmuş ve yapay zekanın geldiği nokta açısından önemli bir mihenk taşı olmuştu.

2011 yılından beri kullanımda olan uygulama geçtiğimiz günlerde kullanıcıların verilerini izinsiz şekilde topladığı ile gündeme gelmişti. Aslında Apple, Siri’nin daha iyi hizmet vermesi adına kullanıcılardan gerekli bilgileri topladığını kabul ediyor.

Ancak The Guardian’da yer alan bir rapor, Apple çalışanlarının Siri’ye dair olması gerekenden fazla verilere tanık olduğunu iddia etmişti. Apple ise iddiaları doğrularcasına Siri’nin geliştirme sürecini durdurduğunu açıkladı.

Siri’nin Geliştirme Süreci Durduruldu

Siri’nin Geliştirme Süreci Durduruldu

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi yepyeni uygulamalarında karşımıza çıkmasına zemin hazırladı. Siri ise bu yenilikler arasında en dikkat çeken uygulamalar arasında yer alıyor. Daha sonra Amazon Alexa ve Google Asistan gibi rakip sesli asistanlar da hayatımızda yer etmeye başladı.

Bu uygulamalar kullanıcılara etkin bir hizmet verebilmek adına dinleme faaliyeti yürütüyor. Uygulamaların geliştiricileri de bu durumu inkar etmiyor. Ancak Apple’ın Siri uygulaması son günlerde izinsiz dinleme iddiaları ile gündemden düşmüyor. Teknoloji devinin çalışanları tarafından izinsiz bir şekilde dinleme yaptığı iddiaları Apple’ı radikal kararlar almaya itiyor.

Şirket Siri’nin bir süreliğine de olsa devre dışı bırakılacağını açıkladı. Süreç aşamalı şekilde gerçekleşecek ve kısa bir süreliğine Siri kullanım dışı kalacak. Daha önce benzer bir kararı Google almış ve Asistan uygulamasını geçici bir süreliğine devre dışı bırakmıştı.

Apple Açıklama Yaptı

Apple Açıklama Yaptı

Apple’ın kullanıcı güvenliğine yönelik hassasiyeti ile bilinen bir şirket olduğunu söyleyebiliriz. Siri’nin böylesine büyük bir veri ihlali ile gündeme gelmesi şirketi hareket geçirdi. Şirket kullanıcı gizliliğine önem verdiğini belirterek yaptığı açıklamada “Kullanıcı gizliliğini korurken harika bir Siri deneyimi sunmayı taahhüt ediyoruz. Kapsamlı bir inceleme yapacağımız için Siri’yi küresel ölçekte kullanılamaz hale getiriyoruz. Güncellenecek olan Siri, bundan böyle kendisinin kullanıcılar tarafından derecelendirilmesine izin verecek ve eleştiriye kapalı bir sistem olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

Apple Siri’nin devre dışı bırakılacağını açıkladı ancak Türkiye’deki kullanıcılar tarafından halen kullanılabilir durumda. Kademeli olarak bu işlem gerçekleşeceği için kısa zaman içerisinde iOS yüklü cihazlarda Siri devre dışı kalacaktır.

Bu sürenin ne kadar süreceğine dair Apple’dan herhangi bir bilgilendirme yapılmış değil. Uzmanlar Apple’ın bu hamlesi ile Siri’nin kaybettiği güveni yeniden kazanmak isteyeceğine dikkat çekiyor.

Apple Watch Satışları Artıyor

Apple Watch Satışları Artıyor

Şirkete yönelik bir diğer haber ise Apple Watch satışlarında memnun edici rakamların görülmesi. Akıllı telefon pazarında Samsung ve Huawei ile dişli bir rekabet içerisinde bulunan Apple, son yıllarda iPhone modellerinden beklediği performansı alamıyor. Bu yıl itibariyle yeni nesil iPhone’ların satışlarının hedeflerin altında kaldığı ve düşüş trendinde olduğu biliniyor.

Şirket açıklamasında yılın ikinci çeyreğinde 53,8 milyar dolar gelir elde etti. Net gelir olarak 10 milyar dolar gelir sağlayan şirketin bir önceki döneme göre yüzde 10 oranında düşüş yaşadığı görülüyor. Elde edilen gelirin 26 milyar dolarını iPhone modelleri sağladı. Bu veriler ışığında iPhone’lardan elde edilen gelirin 2012 yılından beri ilk kez toplam gelirin yüzde 50’sinin altında kaldığı ifade edildi.

Şirketin yüzünü güldüren ürün ise Apple Watch oldu. AirPods ve HomePod ürünlerinden de memnun edici satış rakamları yakalayan Apple, akıllı saati ile yüzde 50’ye varan artışa imza attı. Bu bölümden 11.5 milyar dolar gelir elde eden teknoloji devinin gelecek yıl hedefi ise 50 milyar dolar.

Apple’ın yaşadığı toplam düşüşte ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının da büyük etkisi söz konusu. Eylül ayında tanıtılacak yeni iPhone ürünleri ile şirketin satış rakamlarında ne gibi değişiklikler yaşanacak önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum