Yatırım yapmaya başla!

Apple Kullanıcılarının Kişisel Verilerini Hedef Alan Casus Yazılım Yeniden Ortaya Çıktı

İsrail merkezli yazılım şirketi NSO Group’un geliştirdiği casus yazılım, Apple kullanıcılarının kişisel verilerini hedef alıyor.
Apple Kullanıcılarının Kişisel Verilerini Hedef Alan Casus Yazılım Yeniden Ortaya Çıktı

Günümüzde siber güvenlik kullanıcılar için oldukça önemli bir hal almış durumda. Milyonlarca kişinin özel verilerinin büyük bölümü teknoloji şirketlerinin veri tabanlarında tutuluyor. Böylesine büyük boyutta verilerin tutulduğu sunucular hiç kuşkusuz üçüncü kişilerin hedefi haline geliyor. Apple, Microsoft, Google gibi pek çok teknoloji devi milyonlarca kişinin verilerini tutan şirketlerin başında geliyor.

Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil uygulamaları hedef alan korsan yazılımlara sıkça rastlanıyor. Bu yazılımlardan sonuncusu Apple ekosistemini hedef almış görünüyor.

İsrail merkezli yazılım şirketi NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı korsan yazılım, iOS ve iCloud kullanıcılarının kişisel verilerini hedef alıyor. Şirket daha önce de WhatsApp’ta kullanıcı verilerini çalan bir yazılım geliştirmesi ile gündeme gelmişti.

Casus Yazılım Hükümetlerin Emrinde

Casus Yazılım Hükümetlerin Emrinde

Pegasus adı verilen korsan yazılım aslında geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmış ve büyük tepki toplamıştı. Gelen son haberler yazılımın yeniden ortaya çıktığını gösteriyor. Pegasus, iOS ve iCloud’da veri tutan kullanıcıların hemen her türlü bilgisini ele geçirebilecek özelliğe sahip. Financial Times’ta yer alan habere göre İsrail merkezli yazılım şirketi NSO Group, iPhone’ları kontrol edebilen hatta iCloud’da yedeklenmiş verileri ele geçirebilen Pegasus adlı bir yazılım geliştirdi.

Şirket açılamasında “Pegasus, soruşturmalarda ve mahkemelerde kullanılacak” diyerek suçu kendisinden atıyor. Verileri çalmakla kalmayan casus yazılım, cihazın kamera, mikrofonuna erişim sağlayarak tam anlamıyla takip sağlayabiliyor. Kullanıcılar cihazlarındaki verileri silmiş olsa da iCloud ortamında yedeklenmiş oluyor.

Başta istihbarat örgütleri olmak üzere hükümetler, kullanıcıların verilerine erişmek için teknoloji devlerinin kapısını çalıyor. Daha önce Apple, kendisine bu taleplerle gelen kurumlar pek çok kez geri çevirdi. Görünen o ki bu kurumlar başka yollara başvurmuş durumda. Geliştirilen Pegasus’un, Apple’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını kolaylıkla saf dışı edebiliyor.

Apple Tehdit Olarak Görmüyor

Apple Tehdit Olarak Görmüyor

Kullanıcıların verilerini hedef alan Pegasus yazılımına Apple’dan ilginç bir açıklama geldi. Şirket bu uygulamanın çok fazla kullanılmadığı gerekçesiyle kullanıcılar için bir tehdit oluşturmadığını açıkladı. Casus yazılımın ağırlıklı olarak İsrail’de faaliyet gösterdiği, bununla beraber Gürcistan, Meksika hatta ülkemizde de bazı kullanıcıları etkilediği belirtiliyor.

Pegasus’un daha önce başta WhatsApp olmak üzere sosyal medya uygulamalarını hedef aldığı biliniyor. Yazılım istihbarat örgütlerinin hizmetine sunulmuş durumda.

Uzmanlar ise kullanıcıların cihazlarını sürekli güncel tutmasını ifade ederek, “Telefonlarınızı zamanında güncelleyin, bilinmeyen kaynak linklerine tıklamaktan kaçının, antivirüs programları kullanın.” uyarılarında bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum