Paylaşım

Apple Bilgisayarlarında Intel Devri Sona Eriyor: Kendi İşlemcisini Üretecek!


 

Apple önümüzdeki süreçte piyasaya süreceği bilgisayarlarında kendi işlemcisini üretmeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

Apple ürettiği Macbook serisi bilgisayarlar ile sektörde kendisine büyük yer edinmiştir. Bugüne kadar ürettiği bilgisayarlarda Intel işlemcilerini kullanan teknoloji devi, önümüzdeki süreçte bu anlamda radikal bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Daha önce kendi ekranlarını üretmeye başlayan Apple’in tedarikçilere değer kaybettiği gündeme gelmişti.

Bugüne kadar büyük bir iş birliği içinde olan teknoloji devi Apple ve Intel’in önümüzdeki günlerde yollarının ayrılacak olmasının etkileri şimdiden görülmeye başladı. Öyle ki Apple’dan gelen radikal değişim haberinden sonra Intel’in stok oranını %8 oranında azalttığı öğrenildi.

Apple ile Intel Yol Ayrımına Geldi

Bugüne kadar üretmiş olduğu tüm bilgisayarlarda Intel işlemcilerini kullanan teknoloji devi Apple, bu anlamda büyük ses getirecek bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Şirkete yakın kaynaklar Bloomberg’e yaptığı açıklamada 2020 yılından itibaren Apple’in Macbook serisinde kendi işlemcilerini kullanacağını ifade etti.

Yaşanacak olan bu değişim sonrası kuşkusuz Intel önemli derecede etkilenecektir. Bir süre önce güvenlik açıklarıyla gündeme gelen ABD’li şirket şimdi de Apple’dan yediği bu darbe ile önemli bir prestij kaybı daha yaşamış olacak.

Diğer Ürünlerde Bu Değişim Yaşanmıştı

Apple’in almış olduğu bu kararın aslında çok daha önceden planlanmış bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Şirket bilgisayar haricinde diğer ürünleri iPhone, iPad, Apple TV ve Apple Watch gibi ürünlerde halihazırda kendi A serisi işlemcilerini kullanıyordu. Şirketin Intel ile mevcut tek bağlantısı Macbook’lar için geçerliydi.

Apple yapacağı bu radikal değişim ile Mac’lerden çok daha iyi performans ve daha uzun pil ömrü elde etmeyi planlıyor. Bu arada hemen belirtelim kendi işlemci yongasını üretmeyi planlayan tek şirket Apple değil. Bir diğer teknoloji devi Amazon’un, Alexa için özel bir yonga seti oluşturmak için çalıştığı biliniyor. Önümüzdeki yıllarda işlemci alanında için Intel ve AMD’nin domine ettiği sürecin sona ereceği görülüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın