Yatırım yapmaya başla!

Apple Corona Virüsü Nedeniyle Kapattığı Fabrikalarını Yeniden Açmaya Başladı

Apple CEO’su Tim Cook, Çin’de üretimi durdurdukları fabrikaları yeniden faaliyete geçirmeye başladıklarını söyledi.
Apple Corona Virüsü Nedeniyle Kapattığı Fabrikalarını Yeniden Açmaya Başladı

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve sonrasında ülke geneli için tehdit oluşturan Corona virüsü pek çok şirketin yeni kararlar almasına neden oldu. Bu şirketlerin başında ise Apple geliyor. Şirket ABD merkezli olmasına rağmen üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiriyor. Teknoloji devi Corona virüsü nedeniyle Çin’deki mağaza ve ofislerini geçici bir süreliğine kapatma kararı almıştı. Bu durum sonrası geçtiğimiz günlerde iPhone 12 modellerinin tanıtımının ertelenebileceği bile iddia edildi.

Şirketin bir numaralı isminden bu konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Apple CEO’su Tim Cook, Corona virüsünün kontrol altına alındığını düşündüğünü söyledi. Cook geçtiğimiz günlerde Çin’de kapattıkları fabrikaları yeniden açmaya başladıklarını üretim kapasitelerini eski seviyeye çıkarmak istediklerini ifade etti. Şirket salgın nedeniyle geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerine dair hedeflerini aşağı çekmişti.

Tim Cook’tan Çin Açıklaması

Tim Cook’tan Çin Açıklaması

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin Çin’deki fabrikalarının geleceğine dair önemli açıklamalar yaptı. Fabrikaları yeniden açacaklarını söyleyen teknoloji devinin patronu, “Çin’in koronavirüsü kontrol altına aldığını düşünüyorum. Oradan gelen sayılara bakar mısınız? Her geçen gün daha da aşağıya iniyor. Dolayısıyla bu konuda çok iyimserim. Tedarikçi tarafına baktığımızda ise bildiğiniz gibi dünyanın her tarafında tedarikçilerimiz var.

Bazı önemli bileşenlerimiz ABD’den geliyor, bazı önemli parçalar Çin’de üretiliyor. Çin’de üretilen parçalara baktığımızda, fabrikaları yeniden açıyoruz. Yeniden açılmaları için gerekli koşullar sağlandı. Açılan fabrikalarda da üretim hızlanmış durumda. Bunu normale dönüşün üçüncü aşaması gibi görüyorum.” diye konuştu.

Yeni Vaka Sayısı Azaldı

Yeni Vaka Sayısı Azaldı

Son günlerde Çin’de yeni vakaların görülme sıklığının azaldığı belirtiliyor. Bu gelişmeler Tim Cook’un sözlerini destekler nitelikte. Diğer yandan İtalya, Güney Kore ve İran gibi ülkeler başta olmak üzere pek çok yerde salgının görülme sıklığı artıyor. Keza ülkemizde de karantina altında tutulan insanların olduğu biliniyor.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde hedeflerini düşürmesinin ardından şirketin hisseleri gerilemişti. Bu durum sonrası Tim Cook’un havayı olumlu yöne çevirmek istediği ve yatırımcılara güven aşıladığı yorumları yapılıyor. Fabrikalar yeniden açılıyor olmasına rağmen üretim kapasitesi henüz istenen seviyeye gelmiş değil. Ancak ülkede yeni vakaların görülme sayısının azalması, üretim kapasitesinin yeniden artmasına neden olacaktır.

Resmi rakamlara göre Corona virüsü nedeniyle ülkede hayatını kaybeden insan sayısı 8 bin 800’ü geçti. 82 bin kişi ise salgından dolayı hastanelerde tedavi görüyor. Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsünün Çin dışına yayılması ile beraber geçtiğimiz günlerde uluslararası acil durum ilan etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum