Yatırım yapmaya başla!

Apple iTunes Üzerinden Milyonlarca Kullanıcısının Bilgilerini Satmakla Suçlanıyor

Apple’ın milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan çevrimiçi servisi iTunes’a kişisel bilgileri satma iddiasıyla dava açıldı.
Apple iTunes Üzerinden Milyonlarca Kullanıcısının Bilgilerini Satmakla Suçlanıyor

Bilindiği üzere iTunes uzun yıllardır Apple’ın piyasaya sunduğu ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta. Servis macOS ve Windows platformlarında medya oynatıcısı olarak kullanılıyor. Platformda ücreti dahilinde satış gerçekleşiyor. Dolayısıyla kullanıcılar bu servise abone olurken pek çok kişisel verilerini vermek durumunda kalıyor.

ABD’de Apple aleyhine açılan bir dava, iTunes’u kullanıcı verilerini izinsiz bir satmakla suçluyor. Apple CEO’su Tim Cook daha önce Facebook’un maruz kaldığı Cambridge Analytica skandalında, kendi kullanıcılarının bunu hak etmediğini belirtmişti. Apple CEO’su iPad ve iPhone kullanıcılarının verilerini izinsiz paylaşmayacağını defalarca dile getirdi. Ancak açılan son dava bunun aksini iddia ediyor.

iTunes’a Veri İhlali Davası

iTunes’a Veri İhlali Davası

San Francisco eyaletinde Apple aleyhine açılan davada, iTunes’un milyonlarca müşterisinin verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı ifade edildi. Üstelik bu verilerin paylaşılmasının yasa dışı olmasının yanında kişisel güvenlik adına büyük risk teşkil ettiği vurgulandı. Eyalet yasalarına göre eğer Apple suçlu bulunursa Rhode Island’daki her bir müşteri için 250 dolar, Michigan’daki müşteriler için ise 5000 dolar ödemesi gerekecek.

Dava açan kullanıcılar başvurusunda “Apple’dan müzik satın alan, 80 bin doların üzerinde geliri olan, 70 yaşın üzerindeki evli, kolej eğitimi görmüş kadınların adı ve adresleri” olan bir liste kiralayabileceğini söylüyor. Davacılar aynı zamanda “Böyle bir liste, listelenen bin müşteri başına 136 dolar karşılığında satılıyor.” sözlerine yer verdi.

Geçtiğimiz dönemde dünyada ses getiren Cambridge Analytica davasında Tim Cook’a, Zuckerberg’in yerinde olsaydı ne yapacağı sorulmuştu. Apple CEO’su ise bu soruya “Bu durumda olmazdım. Müşterimiz ürünümüz olsaydı tonlarca para kazanırdık, bunu yapmamayı seçtik” diye cevap vermişti.

Apple Sessizliğini Koruyor

Apple Sessizliğini Koruyor

Apple aleyhine açılan iTunes davasıyla ilgili teknoloji devinin yetkililerinden herhangi bir yanıt gelmiş değil. Şirketin CEO’su Tim Cook, kendisine veri ihlalleriyle ilgili sorulan her soruda, Apple’ın asla böyle bir duruma düşmeyeceğini ve mevcut tutumunu sürdüreceğini belirtmişti. Teknoloji devine daha önce de sanal asistan Siri’nin kullanıcıları dinleyip elde ettiği izinsiz paylaştığına dair suçlamalar yöneltilmişti.

Apple ise kendisine yöneltilen suçlamalara yanıt olarak, Las Vegas’da reklam panoları hazırlatmış, “iPhone cihazınızda olan iPhone’unuzda kalır sloganına yer vermişti. iTunes’a açılan davanın akıbeti ne olur bilinmez. Ancak Apple haksız çıkarsa yüksek oranda tazminat ödemek durumunda kalacaktır. iTunes servisi 2001 yılında kullanıma sunuldu ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet vermeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum