Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iTunes Üzerinden Dolandırılan Kullanıcıları Mağdur Ettiği İddia Ediliyor

Apple, iTunes hediye kartı ile dolandırılan kullanıcıların mağduriyetini gidermemekle suçlanıyor.
Apple’ın iTunes Üzerinden Dolandırılan Kullanıcıları Mağdur Ettiği İddia Ediliyor

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve milyonlarca kişiye dijital mecraları üzerinden hizmet veriyor. Hizmet sağlanan mecralardan birisi ise iTunes olmakta. Apple’ın dijital medya platformu iTunes, kullanıcıların en çok kullandığı platformlardan biri olmakta. Ancak uygulama bu sefer Apple aleyhine açılan bir dava ile gündeme geldi. ABD’deki çok sayıda kullanıcı iTunes aracılığı ile dolandırıcıların hedefi oldu.

Olayın nasıl gerçekleştiğine değinecek olursak, dolandırıcılar kullanıcıları ABD Gelir İdaresi’ne borçlu olduğu yalanıyla kandırdı. Bu borcun iTunes hediye kartları ile ödenebileceğini söylediler. Bu şekilde mağdur edilen kullanıcılardan toplamda 1 milyar dolar para toplandığı belirtiliyor. Teknoloji devi bu işlemlerden almış olduğu komisyonu kullanıcılara iade etmemekle suçlanıyor.

Apple Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

Apple Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

Apple kullanıcıların iTunes üzerinden yaptığı tüm harcamalardan yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Şirket aleyhine açılan davanın altında ise bu komisyonun kullanıcılara geri ödenmemesi yatıyor. Toplamda 1 milyar dolar olan işlem hacminin 300 milyon doları Apple’ın kasasına girmiş durumda. Apple’dan mağdurlara yapılan açıklamada zararın tamamının karşılanmasının mümkün olmadığı söyleniyor.

Dolandırılan kişiler ise Apple’ın haksız kazanç elde ettiğini belirterek şirket aleyhine dava açıyor. Uzmanlar Apple’ın 1 milyar dolar paranın tamamını ödemesinin mümkün olmadığını ancak 300 milyon dolar komisyonun ödenebileceğini belirtiyor. Ayrıca teknoloji devinin toplanan parayı geliştiricilerin hesabına aktarmadan önce yaklaşık 1.5 ay boyunca kendisinde tuttuğu biliniyor.

Bu süre içerisinde mağdur olan ve Apple’a geri bildirimde bulunan kullanıcıların ücretlerini geri alabileceği konuşuluyor. Apple bu konuyla ilgili kullanıcılarının mağdur olmaması için özel bir internet sitesi oluşturmuştu. Ancak 1 milyar dolar işlem hacmini bulan dolandırıcılık nedeniyle yapılan uyarıların işe yaramadığı görülüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin almış olduğu son karar ile 15 milyar dolar ceza ödemekten kurtulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum