Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iTunes ve iCloud’un Windows Uygulamalarında Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Milyonlarca kullanıcısı olan iTunes ve iCloud uygulamalarında siber saldırılara olanak sağlayan güvenlik açığı tespit edildi.
Apple’ın iTunes ve iCloud’un Windows Uygulamalarında Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, sahip olduğu ürün ve servisler ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Teknoloji devinin en çok kullanılan uygulamalarından iTunes ve iCloud servisleri güvenlik açığı haberi ile gündeme geldi. Söz konusu uygulamalarda rastlanan güvenlik açığının siber saldırganların kullanıcıları hedef almasına olanak sağladığı belirtiliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde de iOS 13’te üçüncü parti klavye eklentilerinde güvenlik açığı haberi ile gündeme gelmişti.

Bilindiği üzere iTunes kullanıcılara çeşitli platformlar üzerinde ortam oynatıcısı ve internet radyosu hizmeti veriyor. iCloud ise çevrimiçi bulut desteği sunuyor. Her iki servisin de Windows uygulamasında hackerlara davetiye çıkaran kritik seviye bir güvenlik açığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonrası güvenlik açığından etkilenmemek adına uzmanlar Bonjour uygulamasının kaldırılmasını öneriyor.

Uzmanlar Güvenlik Açığına Karşı Uyardı

Uzmanlar Güvenlik Açığına Karşı Uyardı

iTunes ve iCloud uygulamalarında rastlanan güvenlik açığı Windows işletim sistemi kullanan kullanıcıları etkiliyor. Uzmanlar ise pek çok bilgisayarda bulunan Bonjour adlı yazılımın bu açığa neden olduğunu belirtiyor ve kaldırılmasının doğru bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Bonjour uygulaması antivirüs yazılımları tarafından güvenli bir uygulama olarak tanımlanıyor ve herhangi bir yaptırım ile karşılaşmıyor. Apple’ın güncelleme uygulaması olan Bonjour, zararlı dosyaları indirebildiği için herhangi bir engel ile karşılaşmıyor.

Hatta iTunes ve iCloud servisleri bilgisayardan silinse bile Bonjour uygulaması işletim sisteminde kurulu olduğu için dosya indirmeye devam edebiliyor. Apple 7 Ekim tarihinde söz konusu servislere yönelik güncelleme yayınladı ve güvenlik açığını kapattığını duyurdu. Ancak Bonjour uygulamasının kurulu olduğu bilgisayarların halen risk altında olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla güvenlik uzmanları bu yazılımın silinmesi gerektiğini belirtiyor.

Otomotiv Sektörü Hedef Alınmış

Otomotiv Sektörü Hedef Alınmış

Bu güvenlik açığına dair yapılan araştırmanın sorunun yeni ortaya çıkmadığını gösteriyor. Morphisec Labs şirketinde çalışan uzmanlar söz konusu güvenlik açığı ile otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerin hedef alındığını belirtiyor. Ağustos ayında yapılan saldırılar nedeniyle kullanıcıların yetkilerinde değişiklik yapıldığı ifade edildi.

Uygulamalarda kullanıcıların oturumlarında hacklenme olayı sırasında zararlı yazılımın yüklendiğini söyleyen uzmanlar, virüs uygulamaları ile durumun tespit edilemediğini açıkladı. Açıklamada iCloud 10.7, iCloud 7.14 ve iTunes 12.10.1 sürümleri ile söz konusu açıkların ortadan kaldırıldığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum