Yatırım yapmaya başla!

Apple’dan İran’a Yaptırım! Bütün Uygulamalar AppStore’dan Kaldırıldı!

ABD ambargo politikası nedeniyle İran’da resmi olarak varlığını sürdürmeyen Apple, yeni düzenlemeler doğrultusunda İran yapımı bütün uygulamaları AppStore’dan kaldırdı!
Apple’dan İran’a Yaptırım! Bütün Uygulamalar AppStore’dan Kaldırıldı!

İran’a, balistik füze programı ve Hizbullah ile Hamas gibi terör örgütlerine yardımları nedeniyle ekonomik ambargo uygulayan ABD, yeni düzenlemeler doğrultusunda 7 kişi ve 11 kuruluş hakkında yaptırım kararı almıştı.

ABD’nin uygulamış olduğu ambargo politikasından dolayı İran’da resmi olarak varlığını sürdüremeyen Apple da getirilen düzenleme ile birlikte İran yapımı mobil uygulamaların her birini teker teker AppStore’dan kaldırmaya başladı.

İranlı Uygulama Geliştiricilerine Büyük Darbe!

İranlı Uygulama Geliştiricilerine Büyük Darbe!İran’a yönelik yaptırımlar nedeniyle, İran’da resmi olarak hizmet veremeyen Apple’ın iPhone modelleri, Dubai ve Hong Kong’dan ülkeye kaçak yollarla giriş yapıyor. Binlerce iPhone versiyonu her ay yasadışı yollarla İranlı kullanıcılarla buluşuyor. Yasaklara rağmen çok sayıda iPhone kullanıcı kitlesinin oluştuğu İran’da, geliştiriciler de farklı ülkelere ait AppStore’larda uygulamalarını yayınlayabiliyorlardı. Fakat ABD yaptırımları ile harekete geçen Apple, İran’daki popüler uygulamaları AppStore’dan kaldırarak geliştiricilere de büyük bir darbe vurmuş oldu.

Mobil Uygulama Geliştiricileri Apple’a Sitem Etti!

Mobil Uygulama Geliştiricileri Apple’a Sitem Etti!Apple’ın uygulamaları kaldırmasının ardından kullanıcılar, #StopRemovingIranianApps (İran yapımı uygulamayı durdur) hashtagi ile Apple’ın yaptırımlarının sonlandırılmasını istiyorlar. Ayrıca İran İletişim Bakanı Muhammed Cavad Azari Cohrami de Apple’ın İranlı müşterilerini hafife almamasını, çünkü İran telefon pazarında %11’lik bir paya sahip olduğunu, ayrıca bu yaptırımların tüketici hakları ilkesine de uymadığını dile getirdi.

İran’ın en büyük e-ticaret sitesi olan Digikala ise yaklaşık 10 gündür AppStore’daki uygulamaların durdurulduğunu, bu durumun ABD’nin İran’a uygulamış olduğu yeni yaptırımlardan kaynaklandığını belirtti. DelionFoods isimli gıda dağıtım uygulamasının yaratıcısı Mehdi Taghizadeh ise “her zaman mücadele etmek zorundayız. ABD’deki iPhone kullanıcılarının Uber’i indiremediklerini ve kullanamadıklarını düşün” diyerek Apple’ın yaptırımlarına sitem etti.

Konuyla İlgili Apple Duyuru Yayınladı!

Konuyla İlgili Apple Duyuru Yayınladı!New York Times’ın İran’daki popüler uygulamaları kaldırmakta oldukça saldırgan bir tutum izlediğini belirttiği Apple, son olarak ülkenin Uber’i olarak bilinen Snapp’i AppStore’dan kaldırdı. Olay sonrası yaşanan tepkilerin ardından Apple, bu kararı ABD yönetmeliklerince aldığını ve ambargonun uygulandığı ülkelerde AppStore’un geliştiricilere dağıtım olanağı sağlamayacağını açıkladı.

Halihazırda Twitter, Facebook ve YouTube uzun zamandır İran’da erişime kapalı. Şimdi ise Apple yaptırımlara gidiyor. Belki de önümüzdeki günlerde Google da benzer yaptırımlar getirebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum