Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Devi Apple İran’da App Store’a Erişimi Engelledi!

İran’da ABD’li teknoloji devi App Store mağazasına erişim ani bir kararla engellendi. İşte detaylar…
Teknoloji Devi Apple İran’da App Store’a Erişimi Engelledi!

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple, mağaza platformu App Store ile milyonlarca kullanıcısına yazılım ve uygulama desteği veriyor. Ancak ABD’nin İran özelinde sürdürdüğü yaptırımlar çerçevesinde bu ülkedeki vatandaşlar Apple hizmetlerinden yararlanamıyor. Geçtiğimiz yıl Apple tarafından büyün uygulamalar App Store’dan kaldırılmıştı.

Ülkede Apple ürünlerinin satışı olmadığı gibi App Store giriş mümkün olmamakta. Ancak başka ülkelerden İran’a kaçak olarak satılan Apple ürünleri kaydettirilerek App Store’a giriş sağlanabiliyordu. İran Devlet Televizyonu’ndan yapılan duyuruya göre ülkede bu cihazların da App Store’a girişi firma tarafından engellenmiş durumda.

Kullanıcılar App Store’a Giremiyor

İran’da Apple cihazlarını kaçak olarak kaydettirmiş olan kullanıcılar sabah saatlerinden itibaren App Store’a girmek istediklerinde beklemedikleri bir uyarıyla karşılaştılar. Uygulama mağazasını açmak isteyen kullanıcılar “bulundukları ülkede App Store’un kullanılamadığını” belirten bir uyarı mesajı ile karşılaştılar.

Geçtiğimiz yıl, İran’lı geliştiriciler Uber benzeri bir uygulamayı App Store’da kullanıma sunmuştu. Ancak piyasaya sunulan bu ürün bir süre tarafından Apple tarafından mağazadan kaldırılmıştı. Uygulamaları indiren milyonlarca abone ise duruma isyan etmişti.

VPN ile Giriş Mümkün

İran’da yaşanan App Store engellemesinin ardından milyonlarca kullanıcı, uygulama mağazasına VPN ile girebiliyorlar. Apple, İran’da resmi olarak faaliyet göstermiyor ancak kaçak yollarla sokulan cihazların oranı ülkedeki tüm akıllı telefon pazarının yüzde 11’ine tekabül ediyor.

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi olaya ilişkin yaptığı açıklamada  “Müşteri haklarına saygı duymak, Apple’ın bugüne kadar uymadığı bir ilkedir. Konuyu yasal olarak takip edeceğiz.” ifadelerine yer vermişti.

Kullanıcıların gün boyunca App Store giremiyor olması Apple tarafından ülke ip bazlı yasak getirildiğini gösteriyor. Apple cephesinde ise konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Yaşanan durumla ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum