Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPhone’ları Yavaşlattığı Gerekçesiyle Milyon Dolarlık Cezalar Almaya Devam Ediyor

Teknoloji devi iPhone’ların pil ömrünü bilinçli olarak kısalttığı gerekçesiyle 113 milyon dolar daha ceza aldı.
Apple, iPhone’ları Yavaşlattığı Gerekçesiyle Milyon Dolarlık Cezalar Almaya Devam Ediyor

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple akıllı telefon pazarının en güçlü üreticilerinden biri konumunda. Şirket uzun yıllardır iPhone modelleri ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Her yıl iPhone serilerine yeni bir model ekleyen teknoloji devi milyonlarca ürün sevkiyatı gerçekleştiriyor. Şirket yeni ürünler geliştirirken bir yandan da eski cihazlarını yazılım takviyeleri ile güncel tutmayı amaçlıyor.

Ancak 2017 yılında yapılan güncelleme nedeniyle teknoloji şirketinin halen başı ağrıyor. Hatırlanacağı üzere o dönem iPhone’lara yayınlanan bir güncelleme sonrası Apple’ın pil ömürlerini bilinçli olarak azalttığı ortaya çıkmıştı. Bu olay ABD’de batterygate uygulaması olarak anılıyor.

Geride kalan 3 yıl içerisinde şirket aleyhine pek çok dava açıldı ve büyük tazminatlar ödenmek durumunda kalındı. Şirket ABD’de pek çok eyalette benzer soruşturmalar geçiriyor. Son olarak Arizona, Indiana ve Arkansas’ta yetkili kurumlar Apple’ın 113 milyon dolar ceza ödemesini kararlaştırdı.

Battarygate Pahalıya Patladı

Battarygate Pahalıya Patladı

Apple geçtiğimiz yıl Fransa’da iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığı gerekçesiyle 25 milyon euroluk bir para cezasına çarptırılmıştı. Daha sonrasında ABD’de aynı sebepten şirket 500 milyon dolar daha ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Yine ABD’de farklı eyaletlerde görülen davada Apple konuyu tamamen kapatma yolunu tercih etti. Şirket 113 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti ve uzlaşmış oldu.

Arizona’da açılan davanın avukatı General Mark Brnovich, “Güncelleme sonrası yaşanan yavaşlama karşısında milyonlarca kullanıcı, daha iyi hizmet alabilmek için tek çözümün iPhone’un yeni modellerinden birini satın almak olduğuna karar verdi. Apple elbette ki bu durumun satışlarına yapacağı olumlu etkinin tamamen farkındaydı.” diye konuştu.

Battrygate adı verilen skandal ile iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone SE modellerinin sistematik olarak yavaşlatıldığı tespit edilmişti. Apple savunmasında cihazların pil ömrünü korumak için böyle bir adım attığını belirtiyor. Teknoloji devi olaydan etkilenen kullanıcılara 29 dolar ödeme yapmayı teklif etmişti.

Haksızlığı kesinleşen şirket önümüzdeki 3 yıl boyunca kullanıcıları doğru şekilde bilgilendireceğini taahhüt etti. Böylece internet sitesinde yazılım güncelleme notlarında, iPhone ayarlarında ve güç yönetimi hakkında kullanıcılara doğru bilgilerin sağlanacağının garantisi verildi. Kullanıcılar 2018 yılından beri iPhone’larındaki pil durumunu görebiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum