Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Uygun Fiyatlı Telefonu iPhone XR, 2019 Yılına Damgasını Vurdu

Yapılan bir pazar araştırması 2019 yılının en çok satan akıllı telefon modellerini ortaya koydu.
Apple’ın Uygun Fiyatlı Telefonu iPhone XR, 2019 Yılına Damgasını Vurdu

Akıllı telefonlar her geçen yıl milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor. Dünyanın önde gelen üreticileri birbirinden iddialı modeller ile rekabette öne geçmeyi amaçlıyor ve kullanıcılara fiyat performans olarak en iyi deneyimi sunmayı planlıyor. Sektörde Samsung, Apple, Huawei ve Xiaomi gibi üreticilerin başı çektiğini söyleyebiliriz. Pazarda en yüksek satış yapan firma olarak Güney Koreli teknoloji devi Samsung öne çıkıyor. Samsung’u sırasıyla pazarda Huawei ve Apple takip ediyor.

Yapılan pazar araştırmaları her yıl akıllı telefon üreticilerinin performansı hakkında fikir veriyor. Omdia isimli bir araştırma şirketi model bazında 2019 yılının en çok satan akıllı telefonlarını masaya yatırdı. Listete Apple’ın hem 2018 hem de 2019 yılında büyük bir başarısı söz konusu. Cupertinolu teknoloji devi özellikle uygun fiyatlı modelleri ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. İşte 2019 yılına dair akıllı telefon satışlarından dikkat çeken detaylar…

2019’un Lideri iPhone XR Oldu

2019’un Lideri iPhone XR Oldu

Apple 2018 yılında iPhone XR, iPhone XS ve XS Max modellerini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Amiral gemileri arasında uygun fiyatı ile dikkat çeken iPhone XR’ın yüksek satış rakamlarına ulaştığı biliniyor. Öyle ki Apple’ın toplam iPhone satışlarında düşüş yaşanmasına rağmen iPhone XR şirketi ayakta tutan model oldu. Omdia adlı araştırma şirketinin hazırladığı son rapor 2019 yılının en çok satan akıllı telefon modelinin iPhone XR olduğunu gösteriyor.

Rapora göre iPhone XR geçtiğimiz yıl içerisinde 46.3 milyon adet sattı. Uzmanlar yıl boyunca kullanıcıların iPhone XR’a olan ilgisinin sürekli arttığının altını çiziyor. Aynı telefon satışa çıktığı 2018 yılında da 23.1 milyon adet satış rakamına ulaşmayı başarmıştı. Apple’ın bu telefonunu yine bir başka iPhone modeli takip ediyor. Listenin ikinci sırasında uygun fiyatlı bir yeni model olan iPhone 11 yer alıyor. Telefon 2019 yılında 37.3 milyon adet sattı. Uzmanlar bu rakamlar sonrası iPhone 11’in 2020 yılının en çok satan telefonu olabileceğini tahmin ediyor.

Apple ve Samsung Başarılı

Apple ve Samsung Başarılı

Apple’ın telefonlarını Samsung’un giriş seviyesindeki Galaxy A10, 30.3 milyon satış rakamı ile takip ediyor. Bu modelin ardından Galaxy A50’nin 24.2 milyon satış adedi ile geldiği görülüyor. Apple’ın üst seviyeye hitap eden telefonlarda beklenen başarıyı yakalayamadığı görülüyor. iPhone 11 Pro Max’ın 17.6 milyon satış rakamına ulaşması, Apple’ın bu seviyeye hitap eden rakiplerinin gerisinde kaldığını gösteriyor.

Apple’ın daha önceki yıllarda tanıttığı iPhone 8 modelinin halen listede kendine yer buluyor olması da dikkat çeken bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Genel itibarıyla bakıldığında Apple ve Samsung’un rakiplerine göre büyük bir üstünlüğü söz konusu. Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi de Redmi Note 7 modeli ile 16.4 milyon adet sattı ve önemli bir başarı elde etti.

Bir diğer Çinli teknoloji devi Huawei’nin herhangi bir modelinin ilk 10’da kendisine yer bulamıyor olması da düşündürücü. Teknoloji devi 2019 yılı genelinde 240 milyon akıllı telefon sattığını açıklamıştı. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle başta Mate 30 olmak üzere yeni telefonlar küresel pazarda fazla ilgi görmüyor.

Google uygulamalarının bu telefonlarda olmaması nedeniyle Huawei için işlerin zorlaştığını söyleyebiliriz. Genel itibarıyla bakıldığında kullanıcıların uygun fiyatlı modellere daha çok yöneldiği görülüyor. Apple son iki yıl boyunca daha ucuz telefonlarının büyük satış yapması bu durumun en net kanıtı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum