Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın iPhone Üretimini Çin Dışına Kaydırma Planı Yeni Tedarik Sorunları Yaratıyor

Apple’ın iPhone tedarikçilerinin Çin dışındaki yatırımları yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Apple’ın iPhone Üretimini Çin Dışına Kaydırma Planı Yeni Tedarik Sorunları Yaratıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, geçmiş yıllardan bu yana piyasaya sunduğu iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarının önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. iOS işletim sistemi ile kullanıcılarına özel bir deneyim sunan şirket önümüzdeki aylarda yeni amiral gemilerini tanıtacak. iPhone 12 serisi adıyla çıkacak telefonların pek çok yenilik ile kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor.

Bu yeniliklerin başında ise 5G desteği yer alıyor. Apple telefonlara dair resmi bir tanıtım yapmadı ancak pek çok sızıntı ile yeni modellerin özellikleri büyük oranda biliniyor. Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim, teknoloji devinin iPhone üretim süreçlerini de olumsuz etkilemeye başladı.

Apple için iPhone üreten tedarikçi şirketlerin tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Şirket bir süredir bu tesislerin Çin dışına kaydırılması adına çalışmalar yürütüyor. Ancak gelen son haberler bu süreçle beraber yeni sıkıntıların ortaya çıktığını işaret ediyor.

Üretimin  Çin Dışına Çıkması Tedarik Sorunu Doğuruyor

Üretimin  Çin Dışına Çıkması Tedarik Sorunu Doğuruyor

Apple için iPhone üreten başlıca şirketler olarak Foxconn ve Pegatron öne çıkıyor. Her iki şirketin de üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Son yıllarda ticaret savaşlarının da etkisiyle bu şirketler Çin dışında üretim yapmak adına yatırımlarına hız veriyor. 5G destekli iPhone 12 modellerinin de Çin dışında üretilmesine dair bir plan olduğu belirtiliyor.

Ancak Çin merkezli komponent üreticilerinin bu şirketlere yonelik iPhone tedarikçilerine daha yüksek fiyattan ürün sunmaya başladı. Fiyat artışının yanı sıra ürün tedarik süreçlerinde de gecikmeler olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla iPhone’un Çin dışında üretilmesi ile beraber Foxconn ve Pegatron’un üretim maliyetlerinde artış yaşanabilir. Bu da iPhone fiyatlarının artmasına neden olabilir.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Foxconn, iPhone 11 üretimini Hindistan’a kaydırma kararı almıştı. Apple bir süredir üretim süreçlerini Çin dışına kaydırma adına somut adımlar atıyor. Bu durum tedarik aşamasında başka sorunları doğurmuşa benziyor. İlerleyen dönemde bu stratejiye dair yeni gelişmeler yaşanacaktır. Teknoloji devinin Eylül ya da Ekim ayında yeni iPhone 12 ailesini resmi olarak tanıtması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum