Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPhone’un Su Geçirmezliğine Yönelik Kullanıcıları Yanılttığı Gerekçesiyle Ceza Aldı

İtalya Rekabet Kurumu, Apple’ın iPhone’u su geçirmediğini iddia ederek kullanıcıları yanılttığına karar verdi.
Apple, iPhone’un Su Geçirmezliğine Yönelik Kullanıcıları Yanılttığı Gerekçesiyle Ceza Aldı

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarında adından söz ettiriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde iPhone 12 modellerinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Teknoloji şirketi çeşitli nedenlerle bazı ülkelerde para cezaları ile karşı karşıya kalabiliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde İngiltere’de Apple’ın cihazların ömrünü bilinçli olarak kısalttığı iddia edilmişti. Daha önce de ABD’de bataryaların ömrünü azalttığı gerekçesiyle para cezası alan teknoloji devi yeni bir yaptırımla daha karşı karşıya kaldı.

İtalya Rekabet Kurumu, Apple’ın iPhone konusunda kullanıcıları yanılttığı gerekçesiyle ceza ödemesi gerektiğine hükmetti. Bilindiği üzere şirket son yıllarda tanıttığı telefonların su geçirmez olduğunu belirtiyor. Ancak çeşitli sıvılardan kaynaklanan cihaz hasarı garanti kapsamına girmiyor. Bu nedenle İtalya rekabet kurumu Apple’ın kullanıcıları yanılttığını düşünüyor.

Apple, İtalya’da Ceza Aldı

Apple, İtalya’da Ceza Aldı

İtalya Rekabet Kurumu, teknoloji devini Ekim 2017’den bu yana tanıttığı iPhone modelleri üzerinden kullanıcıları yanıltmak ile suçluyor. Bu süreçte iPhone 8’den iPhone 11’e kadar bir dizi telefon yer alıyor. Şirket pazarlama ve garanti sürecinde kullanıcıları yanılttığı gerekçesiyle 10 milyon euro cezaya çarptırıldı. Buna sebep olarak Apple’ın reklam kampanyalarında kullandığı ifadeler gösteriliyor.

Yapılan araştırmada, Apple’ın iPhone pazarlamasının tüketicileri, reklamlarda yeterince öne çıkmayan özelliğin sınırlamaları ile cihazların yalnızca suya dayanıklı olmaktan ziyade su geçirmez olduğuna inanmaları konusunda yanılttığı belirtiliyor. Sıvılardan kaynaklı hasar durumunda iPhone onarımını garanti kapsamında değerlendirmeyen teknoloji devinin tüketicileri mağdur ettiğine yer verildi.

Soruşturma bir iPhone XS kullanıcısının şikayeti ile başladı. Telefonun suyla hiç temas etmediğini bildiren kullanıcı, buna rağmen Apple’dan destek alamadığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Teknoloji devi daha önce de Samsung ile beraber İtalya’da kullanıcıları cihazları yavaşlatacak güncellemeye zorladığı gerekçesiyle 15 milyon dolar ceza almıştı. Apple’ın son verilen cezaya 60 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum