Yatırım yapmaya başla!

Apple, iPhone’lara Gelen Spam Aramaları Siri ile Engelleyecek

Apple, iPhone kullanıcılarının uzun zamandır muzdarip olduğu sahte aramaları engellemek için yeni çözümler arıyor.
Apple, iPhone’lara Gelen Spam Aramaları Siri ile Engelleyecek

Akıllı telefon kullanıcılarının en sık karşılaştığı başlıca sorunlardan birisi sahte arama ve mesajlar oluyor. Bu tarz aramalar kullanıcıları dolandırma amaçlı olmakla beraber pek çok kişinin mağdur olmasına neden oluyor. Araştırmalar son dönemde özellikle ABD’de bu tarz sahte aramaların sayısında hızlı bir artış yaşandığını gösteriyor. Teknoloji devlerinden bu soruna yönelik henüz net bir çözüm geliştirilmedi.

ABD merkezli Apple, iPhone kullanıcılarının bu tarz aramalara maruz kalmaması adına yeni bir çalışma başlattı. Şirket geçtiğimiz günlerde düzenlenen WWDC 2019’da spam aramaları engellemeye yönelik yeni bir araç geliştirdiğini duyurmuştu. Aramaları filtreleyici olan yeni özellik sanal asistan Siri’den yararlanmaya yönelik.

Sahte Aramalara Siri Engeli

Sahte Aramalara Siri Engeli

WWDC 2019’da Apple, sanal asistanı Siri için pek çok yeni özellik üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bunlardan en dikkat çekeni ise Siri’nin iOS 13 ile beraber gelen mesajları okuma ve cevaplama özelliği oldu. Teknoloji devi Siri’yi başka özellikler için de kullanmanın planlarını yapıyor. Özellikle ABD’de iPhone kullanıcıları için sahte aramalar büyük rahatsızlık yaratmaya başladı.

Apple, geliştirmekte olduğu yeni özellik ile iPhone’da yer alan Kişiler, Posta ve Mesajlar bölümünde bulunmayan kişileri filtreleyecek ve bu bölümler harici gelen sahte aramaları engelleyecek. Teknoloji devi bu işlemi yapmak için Siri’nin yapay zekasından faydalanacak. Özellik iOS 13 ile beraber resmi olarak kullanıma sunulacak.

Bu özelliğin kullanıcılara varsayılan olarak gelmediğini hatırlatalım. Bu özelliği kullanmak için kullanıcıların Ayarlar menüsünden “Bilinmeyen arayanları sessize al” sekmesini aktif hale getirmesi gerekiyor. Özellik telefonda yüklü olan WhatsApp, Facebook benzeri bir uygulamada yüklü olan kişilerden gelen aramaları engellemeyecek şekilde geliştirildi.

Yeni Özellik iOS 13 ile Geliyor

Yeni Özellik iOS 13 ile Geliyor

Apple’ın önümüzdeki aylarda yayınlaması beklenen iOS 13, kullanıcı deneyimini artıracak pek çok yeni özelliğe sahip olacak. Siri yardımıyla spam ve sahte aramaların engellenmesi iOS 13 ile beraber mümkün olacak. Apple’ın yeni nesil iPhone modelleri ile beraber iOS 13’ün de resmi olarak yayınlanması bekleniyor.

iOS 13 bilindiği üzere iPhone 6S ve daha üstü modeller için kullanılır olacak. Spam çağrılardan yana sıkıntı yaşayan sadece Apple değil. Android kullananlarda da bu tarz çağrılara sıkça rastlanıyor. Geçtiğimiz yıl Google, Pixel 3 modeline özel spam aramaları gösteren ve engelleyen bir özellik kullanıma sunmuştu. Ayrıca Samsung modellerinde de spam olma ihtimali olan numaralara karşı uyarı ve engelleme özelliği mevcut.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum