Yatırım yapmaya başla!

Apple iPhone Satışını Aynı Modelden 2 Adet Olmak Kaydıyla Sınırladı

Teknoloji devinden alınan karar ile iPhone satışı aynı modelden 2 adet olmak üzere sınırlandı.
Apple iPhone Satışını Aynı Modelden 2 Adet Olmak Kaydıyla Sınırladı

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarında büyük bir paya sahip. Şirket her yıl satışa sunduğu iPhone modelleri ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Son olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayında iPhone 11 serisini tanıttı ve telefonlar kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Ancak son dönemde dünyada hızla yayılan Corona virüsü nedeniyle tüm şirketlerde olduğu gibi Apple’da da olumsuz etkiler görülmeye başladı. Şirket bilindiği üzere daha önce Çin’deki mağaza ve ofislerini geçici süreliğine kapatma kararı almıştı.

Diğer yandan Apple’ın üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor ve salgın nedeniyle iPhone üretiminin aksadığına dair haberler geliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yeni iPad Pro ve MacBook Air modellerini tanıtmıştı. Tedarik sürecinde yaşanan sıkıntılar Apple’ın kısıtlamaya yönelik kararlar almasına neden oldu. Teknoloji devi online satışlarda iPhone modellerine yönelik kısıtlama getirdi.

iPhone’a Satış Kısıtlaması

iPhone’a Satış Kısıtlaması

ABD’li teknoloji devi iPhone modellerini iki adet satın alma koşulu ile sınırlama kararı aldı. Yani kullanıcılar aynı modelden en fazla iki adet satın alabilecek. Apple’ın web sitesinde yapılan incelemede kullanıcılar aynı anda iki adet iPhone 11 ya da iPhone 11 Pro modeli satın alabiliyor. Bu kısıtlama iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR ve iPhone 11 serisi için geçerli oluyor. Diğer yandan yeni tanıtılan 11 inç ve 12.9 inç iPad Pro modellerinin de bu kısıtlamaya dahil olduğu belirtiliyor.

Apple’ın yapmış olduğu bu kısıtlama ABD ile sınırlı kalmamakla beraber tüm ülkelerde uygulanacak. Bu kararın bireysel kullanıcıları etkilemesi çok düşük ihtimal. Hemen herkes Apple’dan tek adet iPhone satın alıyor. Ancak büyük şirketler ve aileler çoklu alımlar gerçekleştirebiliyor. Aynı şekilde test amaçlı firmaların da çok sayıda iPhone ihtiyacı olabilir. Şirketin satış kısıtlamasını ilk kez almadığı biliniyor. Daha önce de 2007 yılında benzer bir sınırlandırma kararı almıştı.

Apple Store’un sayfasında yer alan şirket politikasında, “Bazı ürünlerimizin popülaritesi ve tedarik kısıtlamaları göz önüne alındığında, Apple’ın satın alınabilecek ürün sayısını sınırlandırması gerekebilir.” ifadeleri yer alıyor. Şirket adına merak edilen bir diğer konu ise tanıtılacak olan yeni telefonların ne olacağı. Bu konuyla ilgili de yeni iddialar ortaya atıldı.

iPhone 9 ve iPhone 12 için Yeni İddia

iPhone 9 ve iPhone 12 için Yeni İddia

Apple bir yandan da önümüzdeki süreçte tanıtacağı telefonlara dair strateji geliştiriyor. Salgın nedeniyle daha önce iPhone 9 ve iPhone 12 tanıtımlarının gecikebileceği iddia edilmişti. Forbes tarafından hazırlanan son rapor ise Apple’ın iPhone 9 için seri üretime başladığı belirtiliyor. Üretimin yeniden başlamasında salgının Çin’de kontrol altına alınmasının rol oynadığı belirtiliyor. Bu da teknoloji devinin önümüzdeki günlerde uygun fiyatlı iPhone modelini tanıtacağını gösteriyor. iPhone 9’un yaklaşık 399 dolar ile satışa çıkması bekleniyor.

Apple’ın üretim sürecini hızlandırmak adına üretimini yeni tedarikçiler arasında dağıttığı belirtiliyor. Ayrıca üretim sürecine iPhone 12’nin de dahil edildiği gelen bilgiler arasında. Bloomberg’in raporuna göre iPhone 12’nin planlanan tarihte piyasaya sürülmesi için Mayıs ayından itibaren üretime başlanabilir. Ancak sorunların çözülmemesi halinde üretim sürecinde aksamalar yaşanabileceğine dikkat çekiliyor. Apple’ın yeni amiral gemilerinde 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Önümüzdeki günlerde teknoloji devinin nasıl bir yol haritası izleyeceğini izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum